• facebook
 • rss
 • Rozmodlona Kaplicówka

  Ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 01.06.2014 12:09

  Ludzi sumienia przedstawia się dziś jako wrogów publicznych - mówi bp Pindel.

  - Tu gdzie Jan Paweł II dziękował za wyniesienie do chwały ołtarzy św. Jana Sarkandra, my dziękujemy za jego kanonizację - mówi do uczestników diecezjalnej pielgrzymki sarkandrowskiej bp Roman Pindel. W okolicznościowym kazaniu odnosi się także do bieżących wydarzeń, szczególnie deklaracji wiary, złożonej przez środowiska medyczne:

  - Lekarze i farmaceuci proszą o uszanowanie ich sumienia - mówi bp Roman Pindel. - Zdumiewa agresja w mediach i przedstawianie ludzi sumienia jako wrogów publicznych. Zaskakująca jestaktualność słów św. Jana Pawła II, które padły tutaj, na Kaplicówce, słów o ludzi sumienia, których prześladuje współczesny świat. Praw sumienia trzeba bronić także dzisiaj!

  Tysięczne rzesze pielgrzymów zaczęły się gromadzić na wznoszącym się nad Skoczowem wzgórzu jeszcze przed 10:00. W miejscu, gdzie w maju 1995 roku Jan Paweł II wołał o ludzi sumienia, wokół obelisku, upamiętniającego jego wizytę, ustawiono przenośne konfesjonały, przed którymi ustawiały się kolejki penitentów.

  Przed 11.00 z kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła wyruszyła procesja.  Wierni odmawiali różańcowe Tajemnice Światła. Diakoni nieśli relikwie św. Jana Sarkandra. Tuż za nimi postępowali biskupi: Roman Pindel, Piotr Greger i Tadeusz Rakoczy. W procesji szli wierni w strojach mieszczan żywieckich, górali śląskich i żywieckich, górnicy, strażacy, członkowie Bractwa Świętego Jakuba, poczty sztandarowe organizacji religijnych i społecznych. Kilka minut po 11:00 rozpoczęła się Msza św. na ołtarzu polowy, ustawionym u stóp krzyża, przywiezionego do Skoczowa po wizycie papieskiej w Katowicach na Muchowcu w 1983 roku.

  Mszę św. koncelebrują kapłani z całej diecezji, bowiem tegoroczna pielgrzymka ma charakter diecezjalnego dziękczynienia za kanonizację św. Jana Pawła II. Jest też okazją do oficjalnej i uroczystej inauguracji przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. W ich przeżywanie włącza się także Kościół Bielsko-Żywiecki. W liturgię włączyła się zatem schola młodzieżowa, a inauguracją tegorocznej pielgrzymki na Kaplicówkę będzie koncert ewangelizacyjny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół