Nowy numer 08/2024 Archiwum

4, 3, 2… - maszerujemy dla rodziny!

Niezależnie od tego czy były organizowane w grudniu czy wiosną, za każdym razem stawały się wielkim świętem rodzinnej radości! Marsze dla Życia i Rodziny przejdą po raz kolejny ulicami Oświęcimia, Cieszyna i Bielska-Białej.

Czwarty marsz oświęcimski odbędzie się pod hasłem "Rodzina Szkołą Ewangelizacji" i rozpocznie się Mszą św. pod przewodnictwem bpa Romana Pindla w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego - 24 maja o 13.00. Ewangelizację poprowadzi Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody - rozpocznie ją o 14.00 modlitwa uwielbienia. Następnie o 14.20 marsz przejdzie ulicami Oświęcimia: ul. Jagiełły, ul. Zaborską, ul. Pilata, ul. Olszewskiego, ul. Śniadeckiego, al. Tysiąclecia, ul. Nojego, ul. Dąbrowskiego, Pl. Kościuszki, ul. H. Sienkiewicza, ul. Mickiewicza.

O 15.10 uczestnicy wejdą na Rynek Główny, gdzie razem z ewangelizatorami będą się modlić o Ducha Świętego dla Rodzin i Miasta. O 15.40 – wymarsz do Zakładu Salezjańskiego i o 16.00 – ciąg dalszy ewangelizacji, której finałem o 17.00 będzie koncert zespołu TGD. Zakończenie – o 19.00.

Po raz trzeci w Cieszynie

Z kolei III Chrześcijański Marsz dla Życia i Rodziny w Cieszynie rozpocznie się na Rynku w niedzielę 14 czerwca o 13.30. Towarzyszy mu hasło "Rodzina chroni – chrońmy rodzinę".  Gośćmi marszu będą członkowie różnych wspólnot i specjaliści wspierający chrześcijańską rodzinę.

- Chcemy zaświadczyć, iż chrześcijański model rodziny jest skutecznym środkiem walki przeciwko wszelkiej przemocy oraz wszelkiej dyskryminacji – mówi Bertrand Bisch z cieszyńskiej Wspólnoty Nikodem – Mężczyźni w Modlitwie, która jest głównym organizatorem marszu. - Rodzina, będąca wspólnotą miłości i życia, realizuje się w małżeństwie, gdy mężczyzna i kobieta całkowicie oddają się sobie nawzajem i są gotowi przyjąć dar potomstwa.

A tak maszerowali cieszyniacy w maju zeszłego roku   A tak maszerowali cieszyniacy w maju zeszłego roku
Urszula Rogólska /Foto Gość
Jak podkreślają organizatorzy: - Będzie to wspaniała okazja spotkania się z innymi osobami, które stawiają na rodzinę Bogiem silną oraz posłuchania świadectwa rodzin, w których miłość i przebaczenie okazywały się mocniejsze niż przemoc.

Marsz zakończy się – podobnie jak w zeszłym roku - na dziedzińcu klasztoru sióstr boromeuszek na Górnym Rynku, gdzie odbędzie się rodzinny piknik. Będą tam przygotowane liczne atrakcje dla dzieci, a także grochówka i przysmaki przygotowane przez siostry.

Drugi raz w Bielsku-Białej

Natomiast II Bielski Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem "Rodzina – wspólnota – Polska", będzie miał miejsce w sobotę 20 czerwca. Rozpocznie go o 14.00 Msza św. w kościele Trójcy Przenajświętszej, pod przewodnictwem biskupa Piotra Gregera. Zakończy się festynem w Parku Słowackiego (obok Bielskiego Centrum Kultury).

Marsz wspólnie przygotowują: Diecezjalna Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Stowarzyszenie Patriotyczne, Caritas i Duszpasterstwo Rodzin kurii diecezjalnej.

- Z wielkim niepokojem obserwujemy, nasilającą się w ostatnim czasie, aktywność skrajnie lewicowych środowisk, które forsują w parlamencie rozwiązania prawne uderzające w prawo do życia każdego człowieka od chwili poczęcia, a także naruszające autonomię rodziny i jej niezbywalne prawa, w tym prawo do wychowania dzieci – podkreślają organizatorzy. - Zdajemy sobie sprawę, że środowiska te dysponują potężnymi środkami, zarówno finansowymi jak i propagandowo-politycznymi. Naszą odpowiedzią, oprócz czynnie wyrażanego sprzeciwu obywatelskiego i działalności edukacyjnej, powinna być żarliwa modlitwa w obronie fundamentów, na których zbudowana jest nasza cywilizacja. Marsz ma być również przypomnieniem, że cnoty, które wykuwa się, nabywa i praktykuje w rodzinie – wzajemny szacunek, zaufanie, rzetelność i gospodarność – powinny być fundamentem działań rządzących.

O zeszłorocznych marszach dla życia i rodziny opisaliśmy m.in. w tekstach (tam też galerie zdjęć):

Oświęcim: - Kto w rodzinie, ten nie zginie!

Cieszyn: - Cieszyn idzie dla rodziny!

Bielsko-Biała: - Dwaj faceci nie mają dzieci!

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy