Diecezjalna uroczystość Dnia Świętości Życia odbyła się w kościele św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. Modlitwie obrońców życia przewodniczył biskup Roman Pindel, a podczas koncelebrowanej Eucharystii podejmujący dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego złożyli deklaracje modlitewnej opieki przez najbliższych 9 miesięcy.
Bp Pindel przypomniał, że od 1998 roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego, decyzją biskupów, obchodzona jest w Kościele w Polsce jako Dzień Świętości Życia. Wyjaśnił, że jest to szczególny dzień, kiedy wierni modlą się za wszystkie trudne decyzje człowieka związane z poczętym życiem.
Bp Roman Pindel w homilii wskazywał, że sam Jezus Chrystus zostawia ludziom wzór postawy całkowitej gotowości do wypełnienia Bożych zamiarów.
- Gromadzimy się na uroczystości zapowiedzi narodzin, zwiastowania narodzin, a zarazem uczymy się Syna Bożego i wypełniania przez Niego tego słowa Psalmu 40: "Oto idę, aby pełnić Twoją wolę, Boże". Wspominamy ten moment zwrotny, w którym zabłysła nadzieja, że jeżeli Syn Boży stanie się człowiekiem, stanie się naszym bratem i może wziąć na siebie nasze grzechy. Może złożyć z Siebie ofiarę, która wystarczy za grzechy wszystkich ludzi - mówił biskup ordynariusz, dodając, że zgromadzeni na modlitwie w Dniu Świętości Życia modlą się, by odpowiedź człowieka, który jest odpowiedzialny za to życie - zawsze brzmiała tak jak słowa psalmu: "Oto idę, aby pełnić wolę Twoją, Boże".
Podczas liturgii część ze zgromadzonych w kościele - trzymając w rękach świece zapalone od ognia paschału - złożyła deklarację duchowej adopcji i podjęcia się modlitwy oraz własnych wyrzeczeń w intencji ratowania zagrożonego życia nienarodzonego dziecka.
Po Eucharystii bp Roman Pindel udzielił indywidualnego błogosławieństwa małym dzieciom i matkom oczekującym potomstwa.
Ważnym dopeł
W Dniu Świętości Życia na modlitwie w intencji obrony życia zgromadziły się całe rodziny
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
nieniem modlitwy w intencji ochrony życia ludzkiego była odbywająca się po Mszy św. w komorowickim domu parafialnym konferencja poświęcona podejmowanym w diecezji bielsko-żywieckiej różnorodnym formom wspierania życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W większości były to działania, których adresatami były dzieci, z różnych powodów znajdujące się w trudnej sytuacji.
Ks. Robert Kasprowski, dyrektor diecezjalnej Caritas, zaprezentował m.in. inicjatywę Okna Życia, które jest jednym z kilkudziesięciu działających w całej Polsce - i może być jedynym ratunkiem dla niechcianych dzieci. - Jest zarazem forma pomocy matce, która może bezpiecznie oddać swoje dziecko, bez narażenia jego zdrowia czy życia - mówił ks.Kasprowski. - Wspomagamy także rodziny wielodzietne, co roku dofinansowany jest też wypoczynek dla dzieci z uboższych rodzin.
O pomocy dzieciom i ich samotnym matkom mówiła też Beata Handzlik z wydziału duszpasterstwa rodzin kurii diecezjalnej. Pomoc taką niesie prowadzona w Bielsku-Białej Lipniku placówka, w której matki spodziewające się dziecka i matki z maleńkimi dziećmi mogą liczyć na otoczenie ich wszechstronną opieką: od możliwości zamieszkania, przez wsparcie podczas narodzin dziecka, po pomoc w jak najlepszym ułożeniu swojej życiowej sytuacji. Obecnie dom samotnej matki i dziecka prowadzą siostry ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości.
Paweł Stawarczyk w imieniu ks. Mateusza Dudkiewicza przedstawił akcję "Bucik", popularyzującą dzieło duchowej adopcji w połączeniu z modlitwą różańcową. Maleńkie buciki, symbol tej akcji, otrzymali też uczestnicy konferencji. - Ta modlitewna krucjata trwa od ponad pięciu lat i dołączyło do nas przeszło 6 tysięcy osób - i to nie tylko w naszej diecezji, ale także uczniowie i studenci z całej Polski, a nawet z zagranicy - mówił Paweł Stawarczyk.