GN 24/2018 Archiwum

Niedziela ze św. Melchiorem

Modlitwa połączy wiernych po obu stronach Olzy.

„Róbcie ze mną, co chcecie, ale ja nigdy nie wyrzeknę się mojej wiary” - te słowa św. Melchiora Grodzieckiego będą mottem tegorocznych uroczystości ku czci męczennika w Cieszynie, w niedzielę 7 września. Rozpocznie je nabożeństwo w kościele św. Marii Magdaleny o 15.00, po którym wyruszy procesja z relikwiami św. Melchiora. Na „Moście Przyjaźni” jej uczestnicy spotkają się z wiernymi z Czeskiego Cieszyna, a następnie przejdą wspólnie do jezuickiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tutaj Mszy św. przewodniczyć będzie biskup opawsko-ostrawski Franciszek Lobkovicz, a kazanie wygłosi biskup pomocniczy bielsko-żywiecki Piotr Greger.

Relację z ubiegłorocznych uroczystości ku czci św. Melchiora w Cieszynie można znaleźć TUTAJ.

Galerię zdjęć z ubiegłorocznej procesji z relikwiami św. Melchiora można obejrzeć TUTAJ.

Melchior Grodziecki poniósł śmierć męczeńską za wiarę we wrześniu 1619 roku, po przejściu srogich tortur, podczas których nakłaniano go do odstępstwa od wiary katolickiej. Stąd pochodzi myśl przewodnia tegorocznych uroczystości w Cieszynie  - miejscu urodzenia Melchiora Grodzieckiego. Był jezuitą, pracował duszpastersko w Pradze i Kopaninie. Służył także jako kapelan wojskowy w Koszycach. Kanonizował go 19 lat temu Jan Paweł II.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma