Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Węgierska Górka ma nowy herb

Dotychczas było tylko logo. Mocno krytykowane. Herb z jeźdźcem na wzgórzu zatwierdzili komisja heraldyczna oraz miejscowi radni.

Herb gminy Węgierska Górka opisuje się w następujący sposób:

W polu czerwonym, na trójwzgórzu zielonym, szlachcic węgierski o wąsach i włosach czarnych, w stroju błękitnym, pasie i butach czarnych, w czapce błękitnej z piórami i wyłogiem czarnymi, takąż pochwą szabli u lewego boku, trzymający w prawicy przed sobą wyciągniętą szablę srebrną z jelcem złotym w skos lewy, w lewicy lejce, siedzący na koniu kroczącym srebrnym z takimiż lejcami, uprzężą, siodłem i popręgiem, z kopytami, grzywą i ogonem złotymi.

Poprzednie logo gminy   Poprzednie logo gminy UG Węgierska Górka Figura jeźdźca nawiązuje do znaku pieczętnego Cięciny, na której gruntach założono siedzibę gminy Węgierską Górkę. Barwy herbu, stylizacja jeźdźca i jego umieszczenie na trójwzgórzu nawiązują do herbu Węgier, a tym samym do legend na temat pochodzenia nazwy "Węgierska Górka".

Istnieje także pewna ogólniejsza symbolika heraldyczna tynktur użytych w herbie. Złoto wyraża delikatność, życzliwość, otuchę, wzniosłość, szlachetność, srebro - pokorę, czystość, uczciwość, niewinność, niepokalaność, bogactwo, czerwień - odwagę, waleczność, chwałę, błękit - piękność, wzniosłość, pochwałę, prawość, czerń - bogactwo, ale i pokorę, zieleń - miłość, honor, dworskość. Niezależnie od tego, znaczenie mają też kombinacje barw. Złota z czerwoną oznaczają wolność, stałość i niezależność, srebrna z czerwoną - odwagę, srebrna z czarną - powściągliwość, skromność, zielona z czerwoną - twardość i moc.

Nowy herb Węgierskiej Górki   Nowy herb Węgierskiej Górki UG Węgierska Górka "Dopuszcza się, na potrzeby poligrafii i grafiki komputerowej, wyrażanie tynktury srebrnej przez kolor biały, złotej - przez żółty" - objaśnia na swojej stronie internetowej Piotr Tyrlik, wójt gminy Węgierska Górka.

Gmina leży w powiecie żywieckim. Obejmuje także sąsiednie miejscowości - Cięcinę, Cisiec i Żabnicę.

Populacja gminy nieznacznie przekracza 15 tys. Gmina obejmuje jeden z najbardziej urokliwych zakątków Beskidu Żywieckiego. Początek biorą tutaj liczne szlaki turystyczne, w tym także sieć Szlaków Papieskich.

Połowę powierzchni gminy zajmują lasy. Na jej terenie znajdują się zbocza Baraniej Góry, Lipowskiej, Rysianki oraz szczyty Abrahamów, Prusów i Magura Cięcińska.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma