Nowy numer 13/2024 Archiwum

Węgierska Górka ma nowy herb

Dotychczas było tylko logo. Mocno krytykowane. Herb z jeźdźcem na wzgórzu zatwierdzili komisja heraldyczna oraz miejscowi radni.

Herb gminy Węgierska Górka opisuje się w następujący sposób:

W polu czerwonym, na trójwzgórzu zielonym, szlachcic węgierski o wąsach i włosach czarnych, w stroju błękitnym, pasie i butach czarnych, w czapce błękitnej z piórami i wyłogiem czarnymi, takąż pochwą szabli u lewego boku, trzymający w prawicy przed sobą wyciągniętą szablę srebrną z jelcem złotym w skos lewy, w lewicy lejce, siedzący na koniu kroczącym srebrnym z takimiż lejcami, uprzężą, siodłem i popręgiem, z kopytami, grzywą i ogonem złotymi.

Węgierska Górka ma nowy herb   Poprzednie logo gminy UG Węgierska Górka Figura jeźdźca nawiązuje do znaku pieczętnego Cięciny, na której gruntach założono siedzibę gminy Węgierską Górkę. Barwy herbu, stylizacja jeźdźca i jego umieszczenie na trójwzgórzu nawiązują do herbu Węgier, a tym samym do legend na temat pochodzenia nazwy "Węgierska Górka".

Istnieje także pewna ogólniejsza symbolika heraldyczna tynktur użytych w herbie. Złoto wyraża delikatność, życzliwość, otuchę, wzniosłość, szlachetność, srebro - pokorę, czystość, uczciwość, niewinność, niepokalaność, bogactwo, czerwień - odwagę, waleczność, chwałę, błękit - piękność, wzniosłość, pochwałę, prawość, czerń - bogactwo, ale i pokorę, zieleń - miłość, honor, dworskość. Niezależnie od tego, znaczenie mają też kombinacje barw. Złota z czerwoną oznaczają wolność, stałość i niezależność, srebrna z czerwoną - odwagę, srebrna z czarną - powściągliwość, skromność, zielona z czerwoną - twardość i moc.

Węgierska Górka ma nowy herb   Nowy herb Węgierskiej Górki UG Węgierska Górka "Dopuszcza się, na potrzeby poligrafii i grafiki komputerowej, wyrażanie tynktury srebrnej przez kolor biały, złotej - przez żółty" - objaśnia na swojej stronie internetowej Piotr Tyrlik, wójt gminy Węgierska Górka.

Gmina leży w powiecie żywieckim. Obejmuje także sąsiednie miejscowości - Cięcinę, Cisiec i Żabnicę.

Populacja gminy nieznacznie przekracza 15 tys. Gmina obejmuje jeden z najbardziej urokliwych zakątków Beskidu Żywieckiego. Początek biorą tutaj liczne szlaki turystyczne, w tym także sieć Szlaków Papieskich.

Połowę powierzchni gminy zajmują lasy. Na jej terenie znajdują się zbocza Baraniej Góry, Lipowskiej, Rysianki oraz szczyty Abrahamów, Prusów i Magura Cięcińska.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy