Na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym, szczycie nazywanym tak już ponad 30 lat, dzisiaj o 19.00 rozpocznie się dziękczynna Eucharystia, po której o 20.00 zapłonie wielkie ognisko - Płomień Wdzięczności za kanonizację.
Wokół kaplicy na Groniu Jana Pawła II
Żeby łatwiej było się spotkać, zbudowali krzyż "Ludziom Gór" z wizerunkiem papieża modlącego się do Matki Bożej. Potem, z pomocą coraz liczniejszej rzeszy uczestników tych nabożeństw, wznieśli mały budynek zakrystii, żeby paramenty liturgiczne mogły być już na stałe na miejscu.
A w końcu, prawie 20 lat temu, stanęła na Groniu górska kaplica, do której potem dobudowali dzwonnicę z salką na papieskie pamiątki. To był dar z okazji 75. urodzin papieża.
Miniaturową replikę kaplicy Stefan Jakubowski ofiarował papieżowi podczas pamiętnej Eucharystii na skoczowskiej Kaplicówce w maju 1995 r.
- Sam papież nie mógł już przybyć na Groń, ale interesował się tym, co się tu dzieje i systematycznie był przez nas informowany. Kiedy odwiedzał Wadowice, pobłogosławił nas przelatując nad groniem helikopterem - wspomina Stefan Jakubowski.
Wśród cennych papies
"Kanonizacyjna" odznaka i kartka pocztowa z Gronia
Alina Świeży-Sobel /GN
kich pamiątek jest tu fotel, na którym siedział Jan Paweł II podczas Mszy św. na Kaplicówce, a także jego dary: krzyż, różaniec. Są tu także jego relikwie.
Do kaplicy prowadzi wytyczony przez niego Szlak Białych Serc, a na Groniu stanął pomnik papieża, z kamienną ścieżką, w której odciśnięte są ślady jego stóp.
- Zdobyliśmy parę butów Jana Pawła II i przynajmniej tak utrwaliliśmy to, że on po tych górach chodził, bo z pobliskich Wadowic wiele razy wybierał się właśnie w ten rejon Beskidów. A teraz my chodzimy jego śladami i wspominamy jego słowa - mówi Jakubowski.
I rzeczywiście, latem na niedzielne Eucharystie gromadzi się tu nawet po kilka tysięcy pielgrzymów i turystów. Wiele środowisk systematycznie organizuje tu swoje pielgrzymki.
Św. Jan Paweł II stał się na Groniu inspiracją do modlitwy turystów i pielgrzymów
Alina Świeży-Sobel /GN
Wśród pielgrzymów byli też hierarchowie: kard. Stanisław Dziwisz - jeszcze jako sekretarz papieża, kard. Stanisław Nagy.
Systematycznie odwiedzał to miejsce biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy, bp Janusz Zimniak, bp Jan Szkodoń z Krakowa.
Z turystami na Groniu modlił się także bp Roman Pindel, jeszcze zanim został biskupem bielsko-żywieckim.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.