Było naukowo, ale i bardzo osobiście, i wzruszająco - w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej przygotowano konferencję o "Personalistycznej koncepcji wychowania Jana Pawła II".
Każdy był dla niego personą - osobą wyjątkową, której należy się szacunek. Każdego zauważał, nikogo nie lekceważył - wielkim szacunkiem darzył starszych, ale i małe dziecko było równie ważne. - Zawsze miał czas dla ludzi. Kiedy odwiedzał domy, wypijał herbatę, raczej nie jadł. Do każdego podszedł, zawsze zapytał: "Co słychać?". W czasie takich odwiedzin najbardziej cenił dziadków. Przysiadał się do nich, uważnie słuchał wspomnień. To był naprawdę normalny człowiek, który słuchał innych, ale i z nimi się spierał. Nie zrobię z papieża cukierka. Bo takim nie był. Studenckie środowisko "Wujka", to też nie byli ludzie idealni i "ugłaskani" - tak bielski aktor Kuba Abrahamowicz opowiadał o ks. Karolu Wojtyle, potem papieżu Janie Pawle II - naukowcu, teologu i... normalnym człowieku.
Wspomnienie Kuby Abrahamowicza było jednym z kilku, jakie usłyszeli uczestniczy konferencji "Personalistyczna koncepcja wychowania Jana Pawła II" zorganizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bielsku-Białej. - Nazwałem to moje wspomnienie "Wszystkie chwile takie normalne". Bo takimi pamiętam spotkania - i te w Krakowie, i te na Watykanie - mówił Kuba Abrahamowicz. Dzięki ks. Wojtyle poznali się jego rodzice; on sam go ochrzcił.
Bielski aktor wspominał, że kiedy jako dziecko był w Krakowie ministrantem i lektorem, także z rodzicami uczestniczył w spotkaniach z ks. Wojtyłą. I nawet kiedy stał grzecznie i cicho w kącie przy kominie i tam zauważał go ks. Wojtyła - jak każdego. Podchodził, witał się, interesował się, co słychać nawet u kilkulatka.
O wspomnieniach związanych z ojcem świętym mówili także: Jan Bierówka, prezes "Befaszczotu", dla którego nauczanie Jana Pawła II stało się drogowskazem w kierowaniu zakładem pracy chronionej już od 1978 r., oraz ks. Paweł Danek, gromadzący wszelkie ślady związane z życiem papieża: dokumenty, filmy, nagrania, zdjęcia.
Wspomnienia były uzupełnieniem naukowej części konferencji, w czasie której swoimi badaniami na temat nauczania Jana Pawła II - zwłaszcza tematyką wychowania - dzielili się: dr Wojciech Kosek (mówił o rozwój ku pełni człowieczeństwa w nauczaniu papieża), dr Anastazja Sorkowicz (przybliżyła relacje pomiędzy wychowawcą, a wychowankiem w świetle papieskiego nauczania), Tomasz Szendzielarz (mówił o uczeniu się kontemplacji na podstawie analizy "Tryptyku rzymskiego") i dr Stanisław Ciupka (dzielił się przemyśleniami na temat wychowawczej roli nauczyciela w myśli Jana Pawła II).
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.