Nowy numer 5/2023 Archiwum

Założycielka serafitek jest już w kalendarzu

Decyzję w tej sprawie podjęła Konferencja Episkopatu Polski, podczas ostatniego spotkania plenarnego. Matka Małogrzata Szewczyk, beatyfikowana w ubiegłym roku, została wpisana do kalendarza liturgicznego pod datą 5 czerwca.

Decyzję w tej sprawie podjęła Konferencja Episkopatu Polski, podczas ostatniego spotkania plenarnego. Matka Małgorzata Szewczyk, beatyfikowana w ubiegłym roku, została wpisana do kalendarza liturgicznego pod datą 5 czerwca.

- W tym dniu Kościół wspomina św. Bonifacego - wyjaśnia biskup pomocniczy Piotr Greger. - To wspomnienie ma rangę obowiązkowego w całym kraju, z wyjątkiem diecezji bielsko-żywieckiej. Zgodnie z decyzją biskupów u nas obchody ku czci św. Bonifacego będą miały status wspomnienia dowolnego, podobnie jak wspomnienie bł. Matki Małgorzaty. Kapłani sprawujący liturgię oraz ci, którzy odmawiają brewiarz, będą mieli możliwość wyboru - dowolnie - między św. Bonifacym, a bł. Matką Małgorzatą.

Bł. Matka Maria Małgorzata Łucja Szewczyk jest założycielką - wraz z bł. Ojcem Honoratem Koźmińskim - zgromadzenia Sióstr Serafitek. Zgromadzenie powstało w Zakroczymiu. Stąd Matka Małgorzata przybyła do Hałcnowa - dziś dzielnicy Bielska-Białej - gdzie wraz z siostrami przyjęła habit zakonny. Stąd zgromadzenie rozszerzyło swoją działalność na cały świat. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Żyła w służbie miłosierdzia”. W ubiegłym roku została włączona w poczet błogosławionych (czytaj: „Matka Małgorzata Szewczyk - błogosławioną”). Uroczystości dziękczynne za beatyfikację świętowaliśmy w Oświęcimiu (czytaj: „Wszystko dla Jezusa”), łącząc modlitwę dziękczynną z marszem w obronie życia (czytaj: „Maszerowali ulicami Oświęcimia”). Pełną relację z ubiegłorocznych uroczystości beatyfikacyjnych i dziękczynnych można znaleźć TUTAJ.

Bp Piotr Greger w rozmowie z „Gościem Bielsko-Żywieckim” przypomniał również, iż w watykańskiej Kongregacji, zajmującej się procesami beatyfikacji i kanonizacji, na miejsce na ołtarze czekają jeszcze dwie postaci, związane z naszą diecezją. Pierwszą z nich jest ks. Ludwik Wrzoł, pochodzący z Zabrzega kapłan, męczennik Dachau. Więcej o nim pisaliśmy w artykule „Kapłan i Polak”. Pięć lat temu zakończył się diecezjalny etap procesu Matki Marii Łempickiej, fundatorki i założycielki kęckiego klasztoru Sióstr Klarysek.

Ks. bp Piotr Greger o świętych związanych z diecezją bielsko-żywiecką - posłuchaj:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy