Nowy numer 48/2023 Archiwum

Życie jako powołanie

Z powołaniem mamy do czynienia nie tylko w odniesieniu do małżonka czy księdza, ale także w przypadku nauczyciela, lekarza, prawnika, pracownika socjalnego i menedżera - przypomina maturzystom bp Roman Pindel.

W nocy z 4 na 5 kwietnia w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze modlić się będą tegoroczni maturzyści z Podbeskidzia. Na tradycyjną pielgrzymkę zaprasza ich biskup ordynariusz, proponując jednak, by była ona czymś więcej, niż tylko modlitwą o pomyślne zdanie egzaminu dojrzałości.

Czuwania maturzystów na Jasnej Górze organizowane są od początku istnienia diecezji bielsko-żywieckiej. Co roku uczestniczy w nich około tysiąc młodych mieszkańców Podbeskidzia wraz z katechetami. Czuwanie rozpoczyna Apel Jasnogórski o 21.00, o północy sprawowana jest Eucharystia.

Czuwanie kończy się o 4.00 nad ranem. Pozostały czas wypełnia modlitwa różańcowa, śpiew uwielbienia i czas na osobiste spotkanie z Jezusem i Jego Matką. Tegoroczne czuwanie wpisuje się w przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II i jest hołdem dla jego troski o młodzież.

"Przed obrazem Matki Bożej dziękujcie za Wasze dotychczasowe życie, za Waszych rodziców, za szkołę oraz Waszych szkolnych kolegów i koleżanki, ale i za nauczycieli, katechetów i duszpasterzy w Waszych parafiach. Na pewno każdy i każda z Was wspomni konkretne dobro, doznane w domu rodzinnym, ale także wartości, odkrywane w spotkaniach w szkole" - pisze do młodych bp Roman Pindel.

Ksiądz biskup apeluje do tegorocznych maturzystów w sprawie troski o przyszłość. I to nie tylko te najbliższą, dotyczącą egzaminów, ale również tę dalszą, obejmującą dorosłe, samodzielne życie: "Miejcie odwagę, by skorzystać z Bożych podpowiedzi odnośnie studiów, jak również przeżywania dorosłego życia w kategorii powołania, zarówno w małżeństwie jak i w życiu zakonnym czy kapłańskim, a także jako nauczyciel z powołania, lekarz pełen troski o pacjenta, prawnik zatroskany o sprawiedliwość, pracownik socjalny, czy menadżer"  - pisze biskup ordynariusz i zachęca młodych: "Pytajcie w swoim sercu, czego tak naprawdę pragniecie i czego Bóg pragnie dla Was".

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy