Nowy numer 48/2023 Archiwum

Przyłęków

Uroczystość ozdobienia łaskami słynącego wizerunku koronami biskupimi odbędzie się w sobotę 24 maja o 15.00 w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych - poinformował kustosz sanktuarium ks. Leszek Leś, salezjanin.

Stosowny dekret w tej sprawie wydał 24 września ubiegłego roku pierwszy ordynariusz bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Zaś aktu koronacji dokona jego następca bp Roman Pindel. W ten sposób Przyłęków oficjalnie dołączy do elitarnego grona sanktuariów Maryjnych Żywiecczyzny.

W leżącym tuż obok Rychwałdzie czczony jest obraz Matki Bożej, pół wieku temu ozdobiony - w obecności Prymasa Stefana Wyszyńskiego i abp. Karola Wojtyły - papieskimi koronami. Nieco dalej znajduje się Rajcza. Czcią wiernych cieszy się znajdująca się w tutejszym kościele kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kościół nosi tytuł sanktuarium diecezjalnego, a czczony wizerunek określa się mianem Pani Kazimierzowskiej, jako iż ma być darem przekazanym żywieckim góralom przez samego króla Jana Kazimierza.

Wierni z Żywiecczyzny upodobali sobie również Jasną Górkę - sanktuarium we wschodniej części regionu, które terytorialnie przynależąc do parafii w Ślemieniu, znajduje się już na terenie archidiecezji krakowskiej.

Przyłęków   Kościół "Nad Dołkiem" jest miejscem licznych pielgrzymek. salezjanie.pl Historia przyłękowskiego sanktuarium sięga ostatniego dwudziestolecia XIX wieku. Wówczas to na niewielkiej polanie „Nad Dołkiem” Matka Boska przyśniła się Wojciechowi Stefce, strapionemu tajemniczą chorobą ukochanej córki. W miejscu wskazanym przez Madonnę natrafił na źródełko, z którego woda przywróciła zdrowie Stefkównie.

Właściwości lecznicze źródła okazały się skuteczne także dla wielu dotkniętych cierpieniem, którzy z ufnością zaczęli przybywać „Nad Dołek”, by się modlić. Wkrótce rozpoczęto budowę kaplicy, do której 102 lata temu zakupiono figurę Madonny z berłem i Dzieciątkiem na ręku, wzorowaną na turyńskim wizerunku Wspomożycielki Wiernych.

Przyłęków był wówczas częścią parafii w Żywcu. Zakup okazał się proroczy, gdyż 60 lat temu do Przyłękowa sprowadzono księży salezjanów, apostołów kultu wpomożycielki wiernych. Niespełna 30 lat temu powstała tutaj samodzielna parafia.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy