Pierwszy miesiąc posługi nowego biskupa obfitował w ważne wydarzenia. Rozpoczął się konsekracją i ingresem do bielskiej katedry. Potem był ingres do konkatedry w Żywcu, a w ostatnim tygodniu: spotkanie z papieżem.
Ta historyczna wizyta ad limina biskupów polskich - pierwsza w czasie pontyfikatu papieża Franciszka - była zarazem wymownym zwieńczeniem pierwszego miesiąca biskupiej posługi biskupa Romana Pindla w diecezji bielsko-żywieckiej.
Do Stolicy Apostolskiej bp Pindel wyjechał wraz z biskupem pomocniczym Piotrem Gregerem.
Uczestniczyli w wielu spotkaniach w watykańskich dykasteriach, gdzie omawiano sytuację polskiego Kościoła w różnych dziedzinach.
W ramach tzw. grupy A, złożonej z biskupów metropolii krakowskiej, warszawskiej i biskupa polowego, obydwaj nasi biskupi wzięli udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem, a także w ogólnej audiencji z udziałem wszystkich polskich hierarchów.
Uczestniczyli też w liturgiach sprawowanych w czterech rzymskich bazylikach: św. Piotra – na grobie bł. Jana Pawła II, u św. Pawła za Murami, na Lateranie i w Santa Maria Maggiore.
- Odczuwam wielką wdzięczność dla Pana Boga, że zaraz na początku mojej biskupiej posługi mogłem uczestniczyć w takim wydarzeniu. Dla biskupa, który dopiero zaczyna swoją posługę, ważne jest doświadczenie powszechności i jedności Kościoła. Odczuwało się ją w czasie rozmów w różnych kongregacjach, które odwiedzaliśmy, a przede wszystkim także podczas rozmów z ojcem świętym. Poznałem bliżej funkcjonowanie Stolicy Apostolskiej, mogłem zobaczyć taki Kościół widziany „od kuchni”. Przekonałem się, że papież dobrze, choć pewnie bardziej ogólnie, zna problemy polskie, a w szczegółach precyzyjnie i ze znawstwem analizują je współpracownicy papieża bardzo różnych narodowości - mówi bp Pindel, podsumowując to wydarzenie.
Jak dodaje, wielkie wrażenie wywarła na nim znakomita orientacja i znajomość zagadnień dotyczących polskiego Kościoła, z jaką spotkał się podczas rozmów z przedstawicielami poszczególnych urzędów i dykasterii Stolicy Apostolskiej. W tych debatach wspólnie z polskimi biskupami zwracali uwagę na problemy, które trzeba rozwiązać, wskazywali sprawy, które mogą rodzić zagrożenia, ale także kierunki poszukiwania rozwiązań.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.