Żywiec szykuje się do ingresu

Świeże asfaltowe łaty, dyżur z miotłą na placu przy kościele, ćwiczenia ministrantów i chóru - żywieckie przygotowania do niedzielnego ingresu już na ukończeniu.

W sobotę przed południem jeszcze dymił świeżo położony asfalt, którym naprawiano ubytki na parkingu przy żywieckiej konkatedrze i na ul. Zamkowej, która oddziela zamek, plebanię i dom parafialny od kościoła. Wokół świątyni na wszelki wypadek sprawdzano jeszcze, czy gdzieś nie ma drobnych śmieci.

Sam kościół i jego otoczenie jak zwykle utrzymane są we wzorowej czystości. Przy pomniku bł. Jana Pawła II nawet teraz, w środku zimy, można zobaczyć zapalone znicze i świeże kwiaty. Wielu przechodniów, zmierzających na żywiecki rynek przystaje, by przez chwilę pomodlić się w miejscu, w którym 19 lat temu stał papież.

W kościele przed południem odbywały się próby służby liturgicznej i chóru, który swoim śpiewem uświetni uroczystość ingresu. Przygotowano też tron - katedrę, na której zasiądzie nowy biskup-ordynariusz. Jest ten sam tron, na którym w maju 1995 roku zasiadł Jan Paweł II.

Msza św. z ingresem bp. Romana Pindla rozpocznie się w niedzielę 19 stycznia o 12:30. Ksiądz biskup przejdzie w uroczystej asyście z plebani do kościoła konkatedralnego, pokłoni się przed tabernakulum, a następnie włoży szaty pontyfikalne w zakrystii.

Na początku Mszy św. ordynariusza przywita miejscowy proboszcz ks. infułat Władysław Fidelus wraz z przedstawicielami parafii oraz reprezentanci lokalnego samorządu: burmistrz Antoni Szlagor i starosta Andrzej Zieliński. Wręczą oni ks. biskupowi oprawiony w skórę, pamiątkowy tom „Dziejopisu Żywieckiego”.

Po Mszy św., zakończonej uroczystym błogosławieństwem zaproszeni goście przejdą z ks. biskupem do Zamku, gdzie zaplanowano obiad. Ta część uroczystości będzie miała charakter nieoficjalny.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pobieranie... Pobieranie...