Biskup nominat Roman Pindel dla "Gościa"

O kontaktach z Bogiem, marzeniach, spotkaniach z drugim człowiekiem i górskich wędrówkach opowiada w rozmowie z "Gościem" bp nominat Roman Pindel, nowy ordynariusz.

Jak zaznaczał biskup nominat Pindel w pierwszych rozmowach tuż po ogłoszeniu decyzji papieża Franciszka, jest jeszcze za wcześnie, by mógł mówić o szczegółach dotyczących zarówno formalnych kwestii dotyczących choćby daty biskupiej konsekracji i ingresu do katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej, jak i szerzej o duszpasterskich kierunkach posługiwania w diecezji. To decyzje, które dopiero zostaną podjęte. Dlatego podczas pierwszego wywiadu, o jaki poprosiliśmy w imieniu czytelników "Gościa Niedzielnego" skupiliśmy się na przybliżeniu osoby nowego biskupa ordynariusza naszej diecezji i jego poglądów.

W rozmowie biskup nominat Roman Pindel, wybitny biblista, wspomniał początki swojej pasji zgłębiania Słowa Bożego: - To było w szóstej klasie szkoły podstawowej. Mieliśmy na katechezie polecenie, żeby przynieść Pismo Święte. Udało mi się wtedy kupić Nowy Testament. Bardzo szybko przeczytałem wówczas wszystkie cztery Ewangelie i Dzieje Apostolskie. Utknąłem przy Liście Rzymian. Nie rozumiałem wielu rzeczy. Nie wiedziałem, po co są liczby na początku zdań, że to są wersety, ale odkryłem, że w przypisach są wyjaśnienia do niektórych z nich. I miałem wtedy jedno marzenie: żeby sobie kupić kiedyś takie Pismo Święte, w którym wszystkie wersety będą wyjaśnione - mówił.

Jedną z form, poprzez które przybliża swoją szeroką znajomość Pisma Świętego, są sesje formacyjne w domu rekolekcyjnym księży jezuitów w Czechowicach-Dziedzicach. - Wkrótce poprowadzę chyba jedenastą sesję biblijną pt. „Wiara czy moralność?”. Najkrócej odpowiadając na to tytułowe pytanie: najpierw wiara, z której w sposób naturalny wyrasta w naszym życiu moralność. Jeżeli człowiek wierzy nie tylko w Boga, ale wierzy też Bogu, to chce żyć dobrze i szuka odpowiedzi na pytanie, czego Bóg oczekuje ode mnie. A szukać trzeba w swoim sercu, ale przede wszystkim otwierając Słowo Boże, które jest zapisane dla wszystkich ludzi, czytając katechizm, książki, w których znajdują się świadectwa wiary innych ludzi – i tak znajduje się dopełnienie odpowiedzi na pytanie, jak żyć  - tłumaczy biskup nominat Roman Pindel.

Okładka najbliższego numeru "GN", w którym prezentujemy nowego ordynariusza naszej diecezji i publikujemy pierwszy wywiad   Okładka najbliższego numeru "GN", w którym prezentujemy nowego ordynariusza naszej diecezji i publikujemy pierwszy wywiad
www.bielsko.gosc.pl

 

Już od czwartku można wywiad przeczytać w całości w najnowszym wydaniu bielsko-żywieckiego "Gościa Niedzielnego", w którym zamieszczamy także obszerną informację na temat sylwetki Księdza Biskupa oraz wypowiedzi osób, które poznały go i współpracowały z nim w ostatnich latach.

Błogosławieństwo dla czytelników

Do wywiadu biskup nominat dołączył też pisane odręcznie błogosławieństwo dla czytelników "Gościa Niedzielnego" z naszej diecezji.

 

Biskup nominat Roman Pindel dla "Gościa"  

 

 

 

 

 

 

Zobacz również:
Nowy biskup pozdrawia diecezjan

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pobieranie... Pobieranie...