Nowy numer 38/2023 Archiwum

Ustroń solidarny z Nigerią

Druga niedziela listopada to Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Mieszkańcy Ustronia już mieli okazję poznać kraj wspierany w tym roku.

Parafia św. Klemensa w Ustroniu gościła trzech Braci Maryi Misjonarzy Pokoju z Nigerii. Dla ustrońskich parafian ich wizyta stała się tym ważniejsza, że tegoroczna niedziela Solidarności z Kościołem Prześladowanym poświęcona jest sytuacji chrześcijan w tym afrykańskim kraju.

W Ustroniu misjonarze głosili słowo Boże, przybliżając charyzmat swojego zgromadzenia. Ich zadaniem jest głoszenie Dobrej Nowiny na terenach jeszcze nieewangelizowanych w Afryce i wśród ludności pochodzenia afrykańskiego (tzn. tym, którzy jeszcze nie słyszeli o Jezusie Chrystusie), a także praca wśród Afrykańczyków najbardziej opuszczonych, zaniedbanych i żyjących na marginesie.

Opowiadali także o swojej pracy katechetycznej, o posłudze wśród chorych w szpitalach, dzieci w sierocińcach, pomocy udzielanej bezdomnym. Mówili o tym, jak uczą dzieci czytania, pisania, języka angielskiego; jak angażują się w ekumenizm.

Parafianie z Ustronia poznali także problemy, z jakimi borykają się Nigeryjczycy i misjonarze, którzy chcą im pomóc - brak dostępu do wody pitnej, brak szkół i szpitali. Usłyszeli o budowaniu studni głębinowych, przetwórni wody pitnej, o planach postawienia nowych budynków szkół i ośrodka dla niepełnosprawnych.

O tym, jak najmłodsi mieszkańcy Ustronia wyobrażają sobie pracę misyjną, w kościele ustrońskim opowiadała scenka przygotowana przez dzieci pod opieką s. Karoliny, boromeuszki.

W niedzielę 10 listopada o sytuacji chrześcijan w Nigerii będą się mogli dowiedzieć wszyscy. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym przygotowuje  Papieskie Stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w Potrzebie".

« 1 2 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy