Nowy numer 47/2023 Archiwum

Ustroń solidarny z Nigerią

Druga niedziela listopada to Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Mieszkańcy Ustronia już mieli okazję poznać kraj wspierany w tym roku.

Dzień ten jest odpowiedzią na słowa bł. Jana Pawła II, wypowiedziane we Francji w roku 1980: "Przypomnijcie sobie o tych, którzy piszą dzisiejsze martyrologium niedaleko was. Nie macie prawa o nich zapominać ani prawa, by zachowywać milczenie! Są oni gwiazdami błyszczącymi na ponurym niebie. (...) Kościół milczenia nie jest na Wschodzie, on jest na Zachodzie: to wy nie macie odwagi, by mówić! (...) Nie ma już Kościoła milczenia, ja będę głosem tych, którzy głosu nie mają!".

Dzień ten ma również uwrażliwić na problem łamania praw człowieka i wolności religijnej w ponad 70 krajach na całym świecie.

Chrześcijanie w Nigerii od wielu lat dają mocne świadectwo wiary i wierności Chrystusowi. Od 2010 roku nasiliły się działania wymierzone przeciwko nigeryjskim chrześcijanom. W jednym tylko stanie Borno zniszczono ponad 64 chrześcijańskie kościoły.

Jak chrześcijanie żyjący w Polsce mogą pomóc Nigeryjczykom? Jak podkreślają wolontariusze stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" - przede wszystkim modlitwą. Ale i pisaniem listów do ambasadora tego kraju z prośbą/apelem o przestrzeganie wolności religijnej.

Można także pomóc materialnie, wysyłając SMS o treści RATUJE na nr 72405 (koszt 2,46 z VAT) - do 31 grudnia br.

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy