Do wilamowickiej świątyni wrócił jako wzór chrześcijanina.
Papież Pius XI nazwał go jednym z największych biskupów świata. Otoczony opinią świętego jeszcze za życia, od chwili śmierci abp Józef Bilczewski wskazywany był przez współczesnych jako kandydat do kanonizacji. Te pragnienia zaowocowały konkretnymi działaniami.
Biskup Tadeusz Rakoczy mówiąc o zasługach arcybiskupa Bilczewskiego wiele razy przypominał o jego prekursorskiej roli dla budowania mentalności, która znalazła swój wyraz w Soborze Watykańskim II, dla uświadamiania, że mądrość winna być połączona z wiarą. - W czasie pogrzebu abpa Bilczewskiego kondukt rozciągał się na 7 kilometrów. To jest wielka analogia między tym, co widzieliśmy na Placu św. Piotra, w dniu pogrzebu Jana Pawła II. „Santo subbito” – takiego sformułowania we Lwowie nie było, ale takie były myśli uczestników tamtego pogrzebu... – mówił biskup podczas Rakoczy podczas jednej z uroczystości.
Błogosławiony pasterz
Oficjalna zgoda na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego wydana została w lipcu 1944 roku. Jego przebieg został utrudniony ze względu na sytuację polityczną, w jakiej znalazła się archidiecezja lwowska po 1945 roku. Pierwsza sesja tego procesu odbyła się w roku 1952 w rezydencji arcybiskupiej w Krakowie. Prace trwały 9 lat. Po ich zakończeniu w 1962 roku akta przesłano do Rzymu. Dekret o heroiczności cnót arcybiskupa Bilczewskiego został potwierdzony przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych w obecności papieża Jana Pawła II w grudniu 1997 roku.
W 2001 r. został uznany przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych jako cudowny fakt nagłego, trwałego i niewytłumaczalnego co do sposobu uzdrowienia 9-letniego chłopca Marcina Gawlika z bardzo ciężkich poparzeń, dokonanego przez Boga za wstawiennictwem abpa Bilczewskiego. To otworzyło drogę do jego beatyfikacji. Dokonał jej 26 czerwca 2001 r. we Lwowie papież Jan Paweł II podczas swej podróży apostolskiej na Ukrainę.
- Ta beatyfikacja jest także dla mnie źródłem szczególnej radości. Bł. Józef Bilczewski wpisuje się w linię mojej sukcesji apostolskiej. To on bowiem konsekrował abpa Bolesława Twardowskiego, ten zaś z kolei wyświęcił na biskupa ks. Eugeniusza Baziaka; z jego rąk otrzymałem święcenia biskupie. Tak więc dzisiaj ja również zyskuję nowego, szczególnego patrona. Dziękuję Bogu za ten przedziwny dar – mówił we Lwowie papież Jan Paweł II.
12-13 czerwca 2002 roku odbyło się w Bielsku-Białej zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Na zakończenie pierwszego dnia obrad kardynałowie, arcybiskupi i biskupi Polscy uczestniczący w konferencji wzięli udział w Wilamowicach w uroczystości dziękczynnej za beatyfikację arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, metropolity lwowskiego.