Nowy numer 47/2023 Archiwum

Dar świętości arcybiskupa

Do wilamowickiej świątyni wrócił jako wzór chrześcijanina.

Święty dwóch papieży

Dzięki kolejnemu wyproszonemu za wstawiennictwem bł. Bilczewskiego cudownemu uzdrowieniu Juliana Sołczykiewicza z Małych Kóz, sprawnego mimo trwałego uszkodzenia kręgosłupa, niespełna 4 lata później, w ostatnich miesiącach swego pontyfikatu Jan Paweł II mógł podjąć decyzję o kanonizacji bł. Bilczewskiego.

Wyznaczył datę tej uroczystości na 23 października 2005 r., a ogłosił abp. Bilczewskiego świętym już kolejny papież – Benedykt XVI. Od tego momentu, wspominamy w liturgii rodaka z Wilamowic już nie 20 marca, w rocznicę śmierci, ale 23 października – w rocznicę kanonizacji.

W pierwszą rocznicę tego wydarzenia w Wilamowicach odbyło się diecezjalne dziękczynienie Bogu za dar świętości abp. Józefa Bilczewskiego. Polowa Eucharystia na wilamowickim Rynku koncelebrowana była przez księży kardynałów; biskupów i kapłanów. Podczas tej Mszy św. nastąpiło uroczyste przekazanie przez kard. Mariana Jaworskiego ze Lwowa relikwii św. Bilczewskiego, które odtąd były przechowywane w kościele parafialnym.

W Wilamowicach dziękczynnym wotum za kanonizację była ufundowana przez parafię kościelna kaplica Miłosierdzia Bożego, poświęcona przez kard. Franciszka Macharskiego.

W siódmą rocznicę kanonizacji – 23 października 2012 roku – bp Tadeusz Rakoczy ogłosił dekret nadający świątyni tytuł sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego. W liturgii w nowym sanktuarium uczestniczył bp Marian Buczek, ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, a wcześniej kapłan archidiecezji lwowskiej, który jako jej przedstawiciel uczestniczył w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym arcybiskupa Bilczewskiego.

Podczas uroczystej Eucharystii poprzedzonej procesją ulicami Wilamowic odbyło się także wprowadzenie nowego relikwiarza z fragmentem kości przedramienia. Został on na stałe umieszczony w kaplicy św. Bilczewskiego. Relikwie przekazał do sanktuarium następca abp. Bilczewskiego we Lwowie – abp Mieczysław Mokrzycki. Obecnie tutaj można w dowolnym czasie modlić się za wstawiennictwem świętego z Wilamowic.

 

 

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy