Ks. Andrzej Urbański - były generał salwatorianów - świętował 40-lecie kapłaństwa w swojej rodzinnej Leśnej. Na uroczystość przybył także były prezydent Tanzanii Benjamin Mkapa.
Ks. Andrzej Urbański urodził się 11 maja 1947 r. w Rajczy. Zaczął naukę w żywieckim liceum, ale już w 1963 r. wstąpił do nowicjatu salwatorianów w Bagnie i rozpoczął studia filozoficzne w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów. Po roku studiów musiał stawić się na dwa lata w wojsku - w jednostce Szczecin-Podjuchy, zorganizowanej dla studentów-kleryków.
Po powrocie do zgromadzenia w latach 1969-1973 studiował teologię w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie 9 czerwca 1973 r. rąk biskupa Stanisława Smoleńskiego. Przez rok pracował w parafii w Mikołowie na Śląsku.
Jesienią 1974 r., po kilkumiesięcznym przygotowaniu językowym w Anglii wyjechał do Tanzanii. Rozpoczął pracę duszpasterską w Lionja, w diecezji Nachingwea.
Od 1977 roku przez cztery lata był magistrem nowicjatu w Namiungo. W 1981 r. został powołany na urząd przełożonego misji w Tanzanii. Podczas jego trzech kadencji salwatorianie rozpoczęli pracę w dwóch kolejnych diecezjach: w Dar es Salaam i Morogoro. Ks. Urbański podjął się także zabiegów związanych z powrotem salwatorianów do pracy misyjnej w Indiach - w 1990 r. u, w setną rocznicę przyjazdu tutaj pierwszych salwatorianów został otwarty dom formacyjny w Bangalore.
Podczas XV kapituły generalnej w Krakowie w 1993 roku ks. Urbański został wybrany wikariuszem generalnym zgromadzenia i sekretarzem generalnym do spraw misji zagranicznych. A w 1999 r. na Kapitule Generalnej w Grazu w Austrii - przełożonym generalnym na pierwszą kadencję, jako dziesiąty przełożony generalny Towarzystwa Boskiego Zbawiciela po jego założycielu, słudze Bożym o. Franciszku Marii od Krzyża Jordanie i na następną kadencję (1999-2012). W ubiegłym roku funkcję tę przejął ks. Milton Zonta z Brazylii.