Bp Wiesław Antoni Krótki z diecezji Churchill-Zatoka Hudsona odprawił prymicyjną Mszę św. w swojej rodzinnej miejscowości - Jaworzynce w Beskidzie Śląskim.
Ks. prał. Jerzy Palarczyk, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce na Śląsku Cieszyńskim, i zdecydowana większość trzytysięcznej Jaworzynki nie ma wątpliwości - to najważniejsze wydarzenie w dziejach tej beskidzkiej wioski!
W parafialną uroczystość odpustową 30 czerwca swoją biskupią Mszę św. prymicyjną odprawił pochodzący stąd biskup Wiesław Antoni Krótki ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, mianowany 16 lutego br. pasterzem diecezji Churchill-Zatoka Hudsona w północnej Kanadzie (sakrę biskupią przyjął 30 maja).
Szpaler mieszkańców Jaworzynki ubranych w swoje stroje regionalne i udekorowana flagami ulica witały swojego rodaka - biskupa Inuitów, który razem z biskupem bielsko-żywieckim Tadeuszem Rakoczym jechał konną bryczką z rodzinnego domu do kościoła parafialnego.
W uroczystości wzięła udział cała Jaworzynka, liczni kapłani zakonni i diecezjalni, prowincjał oblacki ks. Ryszard Szmydki OMI, oblaccy misjonarze, władze gminy Istebna.
W czasie uroczystości homilię wygłosił ks. prof. Kazimierz Lijka OMI, który przemawiał także przed 23 laty na prymicyjnej Mszy św. ks. Wiesława Krótkiego - neoprezbitera i swojego magistranta. Wkrótce po tamtej uroczystości ks. Krótki wyjechał do pracy misyjnej na Daleką Północ w Kanadzie.
W Jaworzynce 30 czerwca br. mówił o wielkiej radości, jaką dla całego zgromadzenia, a zwłaszcza jego polskiej Mieszkańcy Jaworzynki świętowali razem z biskupem Wiesławem Krótkim i biskupem Tadeuszem Rakoczym Urszula Rogólska /GN prowincji, była decyzja papieża Benedykta XVI o mianowaniu ich współbrata biskupem:
- Czyż to wybranie na biskupa nie jest wyrazem wielkiej miłości Chrystusa do kapłana, który całe swoje życie kapłańskie poświęcił pracy misjonarskiej w ekstremalnie trudnych warunkach? Na pewno jest to wyraz wielkiej miłości Chrystusa dla tego, który opuścił swoją ziemię rodzinną i udał się głosić Ewangelię Inuitom - ludziom najbardziej ubogim, mieszkającym na krańcu świata.
Przywołał także słowa biskupiego zawołania pasterza Inuitów: „In Te Confido” - Ufam Tobie. - Wiedziałeś, że kto zaufał Panu, nie będzie zawiedziony, temu zawsze będzie towarzyszyć Boże miłosierdzie.
Nawiązując do uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła, ks. Lijka dodał również: - Nie pytamy się ciebie, czy miłujesz Chrystusa, Niepokalaną, ludzi, do których zostałeś posłany. Nie pytamy, bo znamy odpowiedź. Jest ona taka sama, jak odpowiedź dwóch apostołów, patronów tej parafii. Ty ogłosiłeś, że zaufałeś Panu, a ten, kto zaufał, zwykle miłuje tego, komu ufa.
Na zakończenie życzył swojemu współbratu: - Bądź szczęśliwy i uszczęśliwiaj innych!.