Raper Dobromir „Mak” Makowski poprowadził swoje autorskie zajęcia z zapobiegania uzależnieniom w Kaczycach
Leszczu, ogarnij się
Raper opowiadał gimnazjalistom o najbardziej dramatycznych dniach swojego życia: – Wydawało mi się, że jak sobie wytatuuję ciało, kupię kosę, scyzoryk i będę się zadawał z blokowymi bandytami, to będę kimś. Nie interesowały mnie wykłady nauczycieli i pedagogów. Byłem pewien, że ich celem jest terroryzowanie nas, żeby życie było nudne. To byli dla mnie tacy naukowi terroryści. Pierwszy raz dostałem ostrzeżenie w wieku 12 lat – dotarło do mnie: „Makowski, leszczu, ogarnij się”. Nie umiałem zachowywać się normalnie. Ubliżałem Bogu, mówiłem, że jeśli jeszcze raz mieliby Cię ukrzyżować, to sam bym Cię ukrzyżował. Dramat pogłębił się, kiedy koledzy śmiali się z mojego ojca, bo nie widział. „Ślepok” – mówili o nim. Obiecałem sobie, że kiedy urosnę, będę walczył z każdym, kto ubliża inwalidom.
– Jesteś chwastem albo kwiatkiem – zaśmiecasz świat, albo chcesz być kimś – kontynuował. – Masz wielkie prawo, żeby żyć mądrze. Ale wielu z tego prawa nie korzysta. Możesz zaprosić kolegę do siebie, zamknąć go w kiblu i wmówić mu, jak tam jest fajnie. Żyjecie w takim systemie: cały youtube krzyczy: "Wejdź do kibla, będzie super”. Sprawdziłem to i nie poprzestałem na tej „mądrości”. Ja wiem, że chcę żyć inaczej. Nie muszę siedzieć i śmierdzieć. Zacznij żyć! Czym podlewasz kwiatki w domu? Wodą? A czemu nie „Domestosem” czy „Kretem”? To, czym się karmisz, może mieć wpływ na całe twoje życie. Jestem tu po to, żeby cię zachęcić do życia, do mądrego życia, żebyś był odważnym bohaterem swojego życia, a nie marionetką „kopiuj-wklej”.
Dobromir nie tylko mówił, ale i rymował do przygotowanej przez siebie muzyki. Gimnazjaliści uczestniczyli w proponowanych przez niego scenkach. Raper zapraszał do improwizacji hip-hopowych. Zachęcał, żeby byli autentyczni.
Skąd projekt „Rap Pedagogia”? – Chcielibyśmy zaproponować ciekawą alternatywę wobec tradycyjnych wykładów i prelekcji profilaktycznych realizowanych z uczniami w ławkach szkolnych – mówi raper. – Zgodnie z wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej wszystkie szkoły są zobowiązane do konstruowania i wdrażania szkolnych programów profilaktyki – systematycznych i kompleksowych strategii wobec zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, kierujemy ofertę muzycznych warsztatów profilaktycznych, które pedagodzy szkolni mogą wpisać w cyklicznie działania profilaktyczne.