Nowy numer 22/2023 Archiwum

Odeszła z paszportem do nieba

W sobotę 12 stycznia nadeszła smutna wiadomość o śmierci śp. Janiny Królikowskiej, długoletniej sekretarz zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej, inicjatorki wielu przedsięwzięć.

Owocem starań śp. Janiny Królikowskiej i wielką jej radością było funkcjonujące przez 17 lat Studium Wiedzy Religijnej. Na wykłady przyjeżdżali naukowcy z Papieskiej Akademii Teologicznej. – Marzył mi się w Bielsku Instytut Teologiczny i tak się cieszę, że dzisiaj już jest u nas taka uczelnia – mówiła kilka lat temu pani Janina.

Tradycyjnym punktem działalności bielskiego KIK-u stały się organizowane przez Janinę Królikowską od 20 lat pielgrzymki. Ich uczestnicy nawiedzili wszystkie sanktuaria Maryjne w Europie, byli kilka razy we Włoszech.

Była gorącą orędowniczka podjęcia przez KIK misji stworzenia domu pomocy dla seniorów. Z jej wielką pracą wiązało się przejęcie przez KIK i rozpoczęcie adaptacji do tego celu ośrodka w Cygańskim Lesie przy ulicy Grzybowej, gdzie dziś mieści się jej wymarzony Katolicki Dom Opieki „Józefów”, z Domem Dziennego Pobytu dla osób starszych, z otwieranym właśnie Domem Opieki Całodobowej i świetlicą środowiskową dla dzieci. W czasie stanu wojennego pracowała też aktywnie w Biskupim Komitecie Pomocy Internowanym.

 

« 1 2 3 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy