Ponad sto osób uczestniczyło we Mszy św., spotkaniu ewangelizacyjnym i wspólnym posiłku, przygotowanych przez Caritas i jej przyjaciół z "Miasta na Górze" i Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w 1. Światowym Dniu Ubogich w Bielsku-Białej.
- Można byłoby się zastanawiać, dlaczego został ustanowiony kolejny taki dzień, bo przecież mamy Światowy Dzień Ubóstwa. Ale myślę, że wartościowszy jest ten Dzień Ubogich, bo kieruje wzrok nie ku problemowi, lecz na osobę, każdą osobę potrzebującą, każdą osobę, która oczekuje od nas pomocy - mówił ks. Robert Kasprowski, dyrektor bielsko-żywieckiej Caritas na początku Mszy św. sprawowanej 18 listopada, w przeddzień Światowego Dnia Ubogich w kaplicy Bożego Miłosierdzia kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa - "przy dworcu" - w Bielsku-Białej.
Dzień Ubogich, pod hasłem: "Nie miłujmy słowem, lecz czynem…" (1 J 3, 18-24), jest obchodzony z inicjatywy papieża Franciszka po raz pierwszy w niedzielę 19 listopada.
Ks. Robert Kasprowski i ks. Marcin Żydzik SDS sprawowali Mszę św. w kaplicy kościołą NSPJ
Robert Karp
Ks. Kasprowski wraz z salwatorianinem, ks. Marcinem Żydzikiem, który wygłosił homilię, modlili się zarówno w intencji osób ubogich, jak i tych, które na co dzień im pomagają.
- Współczesny świat postrzega ubóstwo jako niezaradność życiową. Gardzi człowiekiem ubogim. Zapominamy o tym, że człowiek ubogi w Kościele to ta wspaniała perła, którą potrafi dostrzec Pan Bóg, i z którą się utożsamia - mówił ks. Żydzik. - Nigdy ubogim nie bylem, ale zawsze staram się z otwartym sercem patrzeć na ubogiego człowieka, bo zdaję sobie sprawę z tego, że to, co dziś mam, jest tylko ułudą i jutro może mi tego zabraknąć - dodał salwatorianin, przywołując także słowa Jezusa: "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”: - To co tu, na tej ziemi posiadamy, jest tylko narzędziem do osiągnięcia tej nagrody, do której zostaliśmy zaproszeni - wiecznej radości, która jest przygotowana dla nas w niebie.
Duszpasterz zaprosił uczestników Mszy św. by zawalczyli o siebie, by odkryli w sobie to, co dobre i piękne - człowiek żyjący ze świadomością swojej wartości, którą dał mu Pan Bóg, jest bardziej otwarty na Bożą pomoc. Zaznaczył także: - Ubóstwo jest darem Kościoła. Ubóstwo jest przepiękną perłą, którą trzeba pielęgnować. Ale nie to ubóstwo materialne, ale to ubóstwo duchowe. Z tym materialnym ubóstwem trzeba nam ze wszystkich sił walczyć, by każdy człowiek miał kromkę chleba, schronienie i dach nad głową.
Msza św. w kaplicy Bożego Miłosierdzia rozpoczęła spotkanie 1. Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej
Urszula Rogólska /Foto Gość
Po Mszy św. wszyscy przeszli do sali w podziemiu kościoła, gdzie razem z diakonią Wspólnoty Przymierza "Miasto na Górze", wolontariuszami Caritas i członkami Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta uczestniczyli w spotkaniu ewangelizacyjnym, zjedli ciepły gulasz, częstowali się przygotowanym ciastem, słodyczami i kawą;.
- Ubóstwo ma konkretną twarz. twarz konkretnego człowieka. Nikt nie jest tak bardzo ubogi, żeby nie mógł pomóc drugiej osobie - mówił obecnym w sali ks. Robert Kasprowski. - Choć sami jesteśmy ubodzy, zniszczeni, poranieni, to nigdy nie jesteśmy tak nisko, żeby nie móc pomóc innej osobie. W Caritas otrzymujemy pieczywo z Banku Chleba. Rozdając je, często dajemy po dwa bochenki. Właśnie po to, żebyście się podzielili. A jeśli już naprawdę nic nie masz, to zawsze możesz drugiej osobie ofiarować modlitwę.
Na wszystkich czekał posiłek przygotowany w sali parafii NSPJ w Bielsku-Białej
Robert Karp
Sobotnie świętowanie będzie kontynuowane w bardzo praktyczny sposób przez kolejne dni: w siedzibie diecezjalnej Caritas przy ul. Okrzei 2 (budynek Lenko) w Bielsku-Białej, przez cały tydzień każdy, kto tylko potrzebuje, będzie mógł otrzymać ciepłą odzież. Zaplanowano także akcje pomocy związane z działalnością Banku Chleba i rozdawaniem termosów z gorącymi napojami.
Sobotnie spotkanie udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu i determinacji zwłaszcza trzech osób, związanych z Caritas i "Miastem na Górze": Grzegorza Giercuszkiewicza, Andrzeja Sitarza i Lecha Malinowskiego.
Wcześniej, w sobotę 18 listopada od 10.00 do 14.00 na terenie rolkowiska LUCE Arena w Bielsku-Białej, członkowie "Miasta na Górze" przygotowali połączone z zabawą spotkanie ewangelizacyjne, w którym wzięło udział ok.. 50 dzieci rodziców związanych ze wspólnotą i z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta. Relacja TUTAJ, a galeria zdjęć TUTAJ.