Relikwie aż 25 świętych i błogosławionych przywieźli parafianie z Lipnika na 11. Korowód Świętych w Bielsku-Białej. Najliczniejsza, 31-osobowa ekipa młodych z Komorowic przedstawiła ośmioro świętych.
Żyjąca pod koniec XIX wieku św. Gemma Galgani szła ramię w ramię ze św. Wawrzyńcem, diakonem z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Obok nich - św. Stanisław Kostka towarzyszył bł. Karolinie Kózkównej, a św. Jan Paweł II - św. Elżbiecie Węgierskiej. Nie mogło zabraknąć św. Franciszka, św. Faustyny, św. Małgorzaty Marii Alacoque i rzeszy ponad 70 mniej lub bardziej znanych świętych i błogosławionych, żyjących w wielu zakątkach świata przez minione wieki i całkiem nieodległe lata. Ich relikwie przywiozło 28 października do Bielska-Białej siedemnaście delegacji parafii, w których relikwie są czczone na co dzień.
Wszyscy reprezentanci parafii, uczestniczący w 11. Korowodzie Świętych w katedrze św. Mikołaja
Urszula Rogólska /Foto Gość
Najpierw wszyscy spotkali się w kościele Trójcy Przenajświętszej, gdzie zaprezentowali relikwie swoich świętych i wysłuchali życiorysów części z nich, następnie modlili się za ich wstawiennictwem, a śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych przeszli w procesji do katedry św. Mikołaja. Tu wspólnie odmówili Różaniec i uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. proboszcza Antoniego Młoczka.
Święto, organizowane co roku przed uroczystością Wszystkich Świętych, któremu w tym roku towarzyszyło hasło: "Święci - przewodnicy do nieba", od początku organizuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji bielsko-żywieckiej, ze swoimi duszpasterzami - najpierw z ks. Piotrem Bączkiem, teraz - z ks. Wojciechem Palem i ks. Tomaszem Michniokiem. Ma być ono chrześcijańską odpowiedzią na obce naszej kulturze amerykańskie Haloween.
Ks. Tomasz Michniok i młodzi z parafii NSPJ w Bielsku-Białej
Urszula Rogólska /Foto Gość
W tym roku najliczniejsza grupa - 31-osobowa - przyjechała z bielskich Komorowic. Przywieźli relikwiarze ośmiorga świętych. Z kolei najliczniejsza armię świętych i błogosławionych - w 25 relikwiarzach - przywieźli parafianie z Bielska-Białej Lipnika. Razem z nimi w korowodzie wzięły udział delegacje parafii św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach, Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka z Osiedla Karpackiego, Lipowej, Słotwiny, Rychwałdu, bielskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i spotykającej się tu wspólnoty III Zakonu Karmelitańskiego, Kalnej, Rycerki Górnej, Dankowic i Starej Wsi, Żabnicy, Czańca, Grojca, Bystrej Krakowskiej, katedralnej parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Rozpoczynając nabożeństwo, Kamil Duc z KSM podkreślił: - Chcemy się wsłuchiwać w życiorysy świętych, a przez to szukać natchnień, jak stawać się lepszymi ludźmi. Cieszę się, że po prezentacji udamy się na Eucharystię. Bo to, co najważniejsze ci święci chcą nam przekazać będąc w niebie, to to, że ważna jest relacja z Bogiem, a najważniejsze to, żeby często uczestniczyć w Eucharystii i przyjmować Pana Jezusa.
W procesji 11. Korowodu Świętych w katedrze
Urszula Rogólska /Foto Gość
Przypominając tegoroczne hasło, dodał: - Chcemy, aby nasi patronowie pomagali nam w codziennych trudach, i byli naszymi przewodnikami, którzy zaprowadzą nas do Boga.
W czasie prezentacji postaci świętych, obecnych w relikwiach, ks. Wojciech Pal, szczególnie zaprosił młodych do odwiedzenia parafii Narodzenia NMP w Lipniku, gdzie znajdują się relikwie św. Walentego - patrona m.in. zakochanych i narzeczonych. W lipnickim relikwiarzu umieszczono je razem z relikwiami św. Marcina z Tours.
Natomiast po przedstawieniu wszystkich przywiezionych relikwiarzy ks. Pal zachęcił do indywidualnej modlitwy przed relikwiami ustawionymi na ołtarzu kościoła. Przed nimi stanęła dwójka młodych z dwoma relikwiarzami, które mają szczególne znaczenie dla KSM i bardzo wielu młodych: patronów młodzieży - św. Stanisława Kostki i bł. Karoliny Kózkówny.
Nim rozpoczęła się procesja do katedry, każdy uczestnik nabożeństwa otrzymał specjalne wydawnictwo KSM - czterodniowy kalendarz, z zadaniami/wyzwaniami na każdy dzień - aż do uroczystości Wszystkich Świętych.