• facebook
 • rss
 • A od jutra Cieszyn będzie… włoski!

  Urszula Rogólska

  dodane 18.07.2016 16:55

  - To będzie naprawdę wydarzenie historyczne. Tak wielu Włochów na cieszyńskim Rynku nie było jeszcze nigdy - uśmiecha się Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna.

  O tym jak będą wyglądały Dni w Diecezji na terenie Cieszyna, Skoczowa i Wisły mówili dziś na konferencji prasowej zorganizowanej w cieszyńskim starostwie włodarze miast: Ryszard Macura z Cieszyna, Mirosław Sitko ze Skoczowa i Tomasz Bujok z Wisły, a także ks. Łukasz Gąsiorek i Joanna Kulesza, odpowiedzialni za przygotowania i koordynację Dni w Diecezji w dekanacie cieszyńskim.

  W Cieszynie i Wiśle

  Do Cieszyna pierwsi włoscy goście przyjadą we wtorek 19 lipca około 18.00-19.00. Zamieszkają niemal na całym Śląsku Cieszyńskim. W samym Cieszynie będzie ich 372. Dla wszystkich przygotowano program, w czasie którego będą mieli wiele okazji, by wspólnie się modlić, ale i poznać region swoich gospodarzy.

  Od środy do piątku będą brali udział w diecezjalnym programie: odwiedzą Muzeum Auschwitz-Birkenau, pojadą na wycieczkę Pętlą Beskidzką, spotkają się w wiślańskim amfiteatrze i pójdą na wyprawę góry, a w niedzielę 24 lipca będą uczestniczyć w nabożeństwie rozesłania na terenie hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej.

  Jak poinformował ks. Łukasz Gąsiorek, w sobotę 23 lipca, w dniu zaangażowania społecznego, wszyscy goście spotkają się o 8.45 na Rynku, o 9.00 razem odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia, od 9.30 do 11.00 rozejdą się do przygotowanych dla nich zajęć w 11 miejscach - hospicjum, domach pomocy społecznej, w Książnicy Cieszyńskiej.

  Młodzi posadzą 10 drzew na wzgórzu Cieślarówka, będą też pracować na cmentarzu przy grobach żołnierzy polskich i włoskich. O 11.30 będą uczestniczyli razem w Eucharystii w kościele św. Marii Magdaleny. Po obiedzie, od 14.30-17.30 będą z rodzinami, u których goszczą, zaś od 17.30 rozpoczną się główne obchody Dni w Diecezji w Cieszynie. Na finał, o 20.00 wystąpi zespół Anti Babylon System.

  Kilkudziesięciu Włochów będzie gościć także w Wiśle. Tutaj najważniejszym wydarzeniem będzie spotkanie w amfiteatrze w piątek 22 lipca i Msza św. dla grup włoskich o 11.00. Następnie wszyscy wyjadą kolejką na Skolnity, gdzie zjedzą obiad, a następnie będą mogli iść w góry: na Mały Stożek, Trzy Kopce lub po prostu - zejść do centrum miasta.

  Wszyscy Włosi - prawie 1500 osób - spotkają się tuż przed wyjazdem do Krakowa - w poniedziałek 25 lipca na cieszyńskim Rynku. - Tego dnia o godzinie 9.00 będą uczestniczyć we Mszy św., na którą serdecznie zapraszamy także wszystkich, szczególnie mieszkańców całego powiatu cieszyńskiego - dodaje burmistrz Macura.

  W Skoczowie

  Do Skoczowa grupy francuskie mają przyjechać we wtorek, w godzinach dopołudniowych, między 9.00 a 12.00. Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła przyjmie 110 osób.

  Jak przypomniał burmistrz Sitko, na Kaplicówce każdego dnia będą się spotykać grupy spędzające Dni w Diecezji w różnych miejscowościach. Ich pobyt będzie rozpoczynała Droga Krzyżowa na wzgórze i Msza św. o 11.00. Przygotowano tam również specjalny namiot, który - na wypadek brzydkiej pogody - da schronienie pielgrzymom.

  W dniu zaangażowania społecznego, 23 lipca Francuzi ze Skoczowa spotkają się o 9.00 ma Mszy św. w kościele Św. Ap. Piotra i Pawła, a następnie rozejdą się do zajęć w trzech grupach: będą sprzątać Kaplicówkę i sadzić drzewka ŚDM lub sprzątać wały Wisły (w stronę Ochab) albo poprowadzą zajęcia pod okiem terapeutów w Domu Pomocy Społecznej w Skoczowie.

  O 19.00 przyjdą na Rynek, gdzie będą uczestniczyć w „Skoczowskim spotkaniu z kulturą”. Zakończy je Apel Jasnogórski o 21.00.

  O ostatnich przygotowaniach do ŚDM w diecezji bielsko-żywieckiej przeczytacie także tutaj:

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół