Niektórzy przyjadą już w poniedziałek 18 lipca wieczorem, następni – nazajutrz. Na sześć lipcowych dni liczba mieszkańców diecezji bielsko-żywieckiej wzrośnie o prawie 6 tys. osób pochodzących z 30 krajów!
Nim pojadą na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa – na spotkanie ze swoimi rówieśnikami i papieżem Franciszkiem, te kilka dni wcześniej – od 19 do 24 lipca – chcieli spędzić w Beskidach. Przyjadą z Francji, Włoch, Hiszpanii, Kolumbii, Meksyku, Portugalii, Danii, Holandii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Botswany, Filipin, Hong-Kongu, Kanady, Malezji, St. Lucii, Tajwanu, Brazylii, Namibii, Indonezji, Timoru Wschodniego, Kenii, Tanzanii. Przez prawie tydzień – od 19 do 24 lipca będą mieszkać w domach wielu naszych diecezjan.
Będzie się nimi opiekować ponad 200 wolontariuszy, 130 koordynatorów parafialnych i stu harcerzy ZHR i ZHP, którzy będą im towarzyszyć w Muzeum Auschwitz-Birkenau. W poniedziałek 25 lipca wyruszą do Krakowa. Tam także dojedzie 2750 młodych diecezjan bielsko-żywieckich, którzy zarejestrowali się w Diecezjalnym Centrum Światowych Dni Młodzieży w Bielsku-Białej. Prawie 300 osób z różnych parafii wybiera się pod namioty – na cały tydzień, aż do weekendowego spotkania z papieżem 30 i 31 lipca.
Mapa, pstryk, odblask
– Nasi goście przyjadą 18, 19 lub 20 lipca rano do parafii, gdzie zostaną powitani przez duszpasterzy i rodziny, które będą ich gościć w swoich domach – mówi ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny koordynator ŚDM. – Tam też od razu otrzymają przygotowane przez nas pakiety, zawierające identyfikator pielgrzyma województwa śląskiego, mapę przygotowaną przez nas we współpracy ze wszystkimi starostwami diecezji w dwóch wielojęzykowych wersjach: polsko-włosko-francuskiej i polsko-niemiecko-angielskiej. Na jednej stronie umieściliśmy mapę diecezji i plan centrum Bielska-Białej, na drugiej – każdy powiat prezentuje 10 miejsc wartych odwiedzenia.
Każdy pielgrzym otrzyma także element odblaskowy – młodzi zapewne będą się spotykać wieczorami w parafii, potem wracać do domów o zmroku – odblask po to, by byli widoczni i bezpieczni. Dodatkowym gadżetem będzie nasz diecezjalny, wielofunkcyjny "pstryk" z logo ŚDM i wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. Dostana także dwa wydawnictwa. - Nie chcieliśmy, żeby pakiet był zbyt obszerny, a przez to kłopotliwy w transporcie – młodzi pojadą z nim przecież jeszcze do Krakowa - dodaje ks. Hoffmann.
Trzy dni
Przez kolejne trzy dni od 20 do 22 lipca nas goście będą poznawać diecezję. Codziennie rano o 9.00 spotkają się najpierw w kościele parafialnym na wspólnej modlitwie – do udziału w niej są zaproszeni oczywiście wszyscy parafianie!
– Wiem, że bardzo wielu gospodarzy wzięło na ten czas urlopy, by w pełni poświęcić go swoim gościom. Oni na pewno będą z młodzieżą także rano, ale zapraszamy wszystkich, którzy będą w te lipcowe poranki w domu. Kolejna możliwość takiego spotkania będzie codziennie o 21.00, kiedy to chcemy się spotykać z naszymi gośćmi w parafiach, w jedności całej diecezji na Apelu Jasnogórskim.
W programie tych trzech dni zaplanowano: Dzień Zadumy i Refleksji - czyli wyjazd do Muzeum Auschwitz-Birkenau i zwiedzanie Oświęcimia, spotkanie na szczytach i w amfiteatrach (Trzy Lipki w Bielsku-Białej, Kaplicówka w Skoczowie, amfiteatry w Żywcu i Wiśle), połączone z wyprawami w góry oraz wycieczkę Pętlą Beskidzką.
Wszyscy mieszkańców są zaproszeni do uczestnictwa zwłaszcza w tzw. spotkaniach na szczytach – w każdym miejscu około 11.00 będzie sprawowana Msza św.– na Kaplicówce codziennie, w Żywcu – 21 i 22 lipca, na Trzech Lipkach - 21 lipca, a w Wiśle – 22 lipca.