Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wydarzenia roku 2013

Od konsekracji dziewicy aż po nominację biskupią, czyli 10 najważniejszych, najbardziej znaczących - naszym zdaniem - wydarzeń roku 2013.

Wybór jest bardzo subiektywny. Ze względu na ograniczenie liczby faktów tylko do dziesiątki, nie znalazły się tutaj jeszcze inne, o których zapewne będziemy pamiętać: utworzenie parafii w Przybędzy, peregrynacja figury św. Michała Archanioła, święcenia kapłańskie, cała rzesza jubileuszy i rocznic - z powstaniem styczniowym i wiktorią wiedeńską na czele. Dziesiątki kolejnych faktów związane są z wydarzeniami powtarzającymi się cyklicznie, regularnymi obchodami i przedsięwzięciami. W zestawieniu pominęliśmy też wspomnienie o tych, którzy w minionym roku odeszli - będzie jeszcze czas, by o nich wspomnieć.

1. Konsekracja dziewicy

Pani Ewa nosi na palcu obrączkę, choć nie ma męża. Jest osobą konsekrowaną, choć nie ubiera się w habit i nie mieszka w klasztorze. Kim zatem jest? Pierwszą w historii diecezji bielsko-żywieckiej konsekrowaną dziewicą.

Pani Ewa pochodzi z Milówki. Do aktu konsekracji przygotowywała się 6 lat - co dwa tygodnie spowiedź, co miesiąc spotkanie z kierownikiem duchowym, lektura pism teologicznych i głęboka modlitwa zaowocowały uroczystym aktem konsekracji, czyli oddania Bogu na wyłączną własność, który dokonał się w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a jego świadkiem z ramienia Kościoła był bp Piotr Greger.

Pani Ewa jest z zawodu inżynierem, ma za sobą także studia teologiczne.

Więcej na ten temat TUTAJ

 

2. Piechotą do Łagiewnik

800 pielgrzymów przeszło na piechotę 100-kilometrowy dystans dzielący Bielsko-Białą i krakowskie Łagiewniki. Pierwsza piesza pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej do sanktuarium Bożego Miłosierdzia przeszła do historii. Pątnicy wyruszyli 30 kwietnia z sanktuarium w Hałcnowie. Do Centrum bł. Jana Pawła II i relikwii św. Faustyny dotarli 3 maja. Pielgrzymkę zorganizowali Irena Papla i ks. Mikołaj Szczygieł, opierając się na doświadczeniu oraz pomocy przyjaciół, wcześniej przez wiele lat organizujących i uczestniczących w diecezjalnej pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.

Trasa pielgrzymki prowadziła z Hałcnowa przez Kozy, Kęty, Witkowice, Nidek, Wieprz, Tomice, Radziszów i Mogilany do Krakowa.

Więcej informacji TUTAJ

 

3. Perełka Dębowca

Takie miano nosi niezwykłej urody kaplica na stoku Dębowca, na szlaku z centrum Bielska-Białej na Szyndzielnię i Klimczok. Obiekt wzniesiony tuż ponad torem saneczkowym ma dwie kondygnacje. Na 64 metrach kwadratowych jest miejsce na ołtarz, statuę Matki Bożej i figury dzieci, którym objawiła się w Fatimie oraz ławki dla wiernych. Przeszklona ściana prezbiterium ukazuje oczom zgromadzonych w kaplicy panoramę Beskidu Żywieckiego. Kaplicę wzniesiono staraniem księży pallotynów, 25 kwietnia poświęcił ją bp Tadeusz Rakoczy. W sezonie odprawiają się tutaj niedzielne Msze św. oraz nabożeństwa fatimskie. Obiekt służy też duszpasterstwu akademickiemu.

Czytaj więcej TUTAJ

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy