Nowy numer 30/2021 Archiwum

Wydarzenia roku 2013

Od konsekracji dziewicy aż po nominację biskupią, czyli 10 najważniejszych, najbardziej znaczących - naszym zdaniem - wydarzeń roku 2013.

4. Licealista z Kęt wygrał olimpiadę teologiczną

Tomasz Gałosz z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach wygrał finał 23. Olimpiady Teologii Katolickiej „Święci Apostołowie Piotr i Paweł - urząd i charyzmaty w Kościele”. Finał olimpiady odbył się 4-6 kwietnia w Legnicy.

Tomek pochodzi z parafii Miłosierdzia Bożego w Sułkowicach-Łęgu koło Andrychowa. Obecnie uczęszcza już do trzeciej klasy liceum. Jego opiekunem w olimpijskich zmaganiach był ks. Piotr Konieczny, katecheta kęckiego liceum.

Tomek jest pierwszym w historii uczniem z diecezji bielsko-żywieckiej, który wygrał ogólnopolską olimpiadę teologii katolickiej. Okazał się najlepszym z grona 120 finalistów z całej Polski.

W nagrodę pojechał na pielgrzymkę śladami św. Pawła. Ma już w kieszeni indeks na wybraną uczelnię katolicką w kraju.

Więcej TUTAJ

 

5. Błogosławiona Matka Małgorzata

Beatyfikacja założycielki serafitek odbyła się 9 czerwca w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Tydzień później w Oświęcimiu odbyło się dziękczynienie za beatyfikację. Na zakończenie Mszy św. w bocznym ołtarzu kaplicy klasztoru sióstr serafitek umieszczono relikwiarz z doczesnymi szczątkami błogosławionej.

Najstarszy dom zakonny serafitek znajduje się w Bielsku-Białej-Hałcnowie. Tutaj Matka Małgorzata i jej siostry przyjęły habity zakonne. Z Hałcnowa wyruszyły, by zakładać kolejne placówki w Oświęcimiu, Krakowie i dziesiątkach innych miejscowości.

Więcej TUTAJ

 

6. Biskup Eskimosów rodem z Jaworzynki

Ojciec Wiesław Antoni Krótki, oblat pochodzący z Jaworzynki, został biskupem diecezji Churchill-Zatoka Hudsona - największej pod względem powierzchni diecezji w Kanadzie. Sakrę przyjął 30 maja w liczącej około 3 tys. mieszkańców osadzie eskimoskiej Rankin Inlet. Miesiąc później odprawił prymicje w rodzinnej parafii. Bp Krótki ma 50 lat. Od 1999 roku pracuje wśród Eskimosów. Jego diecezja ma powierzchnię prawie pięciokrotnie większą od... Polski. Na jej terenie mieszka 33,5 tys. osób, z czego 9,5 tys. katolików. Posługę duszpasterską pełni tam 19 księży.

Więcej TUTAJ

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama