Film o wielkim zwycięstwie Maryi

Urszula Rogólska

publikacja 21.12.2013 22:05

Na kolejne spotkanie z dobrym filmem do kościoła księży pallotynów w Bielsku-Białej zaprasza Filmowy Ruch Ewangelizacyjny. Tym razem 28 grudnia pokaże obraz "Tajemnica tajemnic".

Film o wielkim zwycięstwie Maryi To na Maryję - także w jej fatimskim wizerunku - wskazywał przez cały swój pontyfikat Jan Paweł II Urszula Rogólska /GN

O powstaniu FRE -  jednego z najnowszych pomysłów ewangelizacyjnych w diecezji bielsko-żywieckiej - pisaliśmy m.in. w tekście Premiera "Ostatniego wezwania".

W sobotę 28 grudnia po wieczornej Mszy św. o godzinie 18.00 FRE ponownie zaprasza do pallotyńskiego kościoła św. Andrzeja Boboli (obok Szpitala Wojewódzkiego). Tym razem będzie można zobaczyć dokumentalny film Agnieszki i Rafała Porzezińskich: "Tajemnica tajemnic - prawdziwa historia ocalenia Polski i świata" (czas projekcji - 55 minut).

Jak mówią twórcy obrazu: "Ten obraz pomaga zobaczyć i zrozumieć duszę Polski. To historia Polski, świata i Kościoła pod koniec XX wieku opisana z perspektywy działań Prymasa Tysiąclecia i polskiego Papieża. Prymas Stefan Kardynał Wyszyński oraz Ojciec Święty Jan Paweł II, jak nikt inny, zrozumieli potrzeby Polski i powierzyli ją Maryi".

Śluby Jasnogórskie i Wielka Nowenna, które zainicjował Prymas Tysiąclecia, a także papieskie zawołanie "Totus Tuus" - "Cały Twój, Maryjo" - mówią jednoznacznie, gdzie szukać źródeł ocalenia Polski w czasach komunizmu.

- Film pięknie koresponduje z tym, co wydarzyło się podczas inauguracji FRE - Aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi - dodaje Benon Wylegała z FRE. - W tym filmie Akt Zawierzenia nabiera znacznie szerszego wymiaru, bo dotyczy nie tylko Polski, ale i świata.

W "Tajemnicy tajemnic" wykorzystano nigdy dotąd niepublikowane zdjęcia archiwalne z lat 50. i 60. Po projekcji - świadectwo Agnieszki i Rafała Porzezińskich z pracy nad filmem. A na zakończenie - krótka modlitwa i zapowiedź kolejnego filmu na styczeń 2014 roku.

"Jestem bardzo wdzięczny za zrealizowanie tego filmu. Maryja, nie przestaje być dla Kościoła Matką, przez którą przychodzi oczekiwane zwycięstwo nad złem" - powiedział o >Tajemnicy tajemnic< abp Henryk Hoser.

Dziennikarze napisali o tym filmie:

Jan Pospieszalski: "Ten film otwiera inną, niesamowitą perspektywę rozumienia naszego losu. Rozwiązanie tej tajemnicy nie tylko wywołuje łzy wzruszenia. Kolana same się zginają a ręce chwytają różaniec"

Tomasz Terlikowski: "To film o najważniejszej bitwie współczesnej Polski, bitwie o jej duszę i serce, bitwie, którą wygrała Matka Boża. Jeśli chcesz zrozumieć swój kraj musisz go zobaczyć".

Krzysztof Ziemiec: "Ta filmowa opowieść o dwóch wielkich Polakach i kapłanach, to piękna lekcja patriotyzmu i chrześcijańskiego oddania. To także doskonała forma ewangelizacji i klucz do zrozumienia jednej w tajemnic polskości".

Twórcy filmu Agnieszka i Rafał Porzezińscy, a także Maciej Bodasiński, współautor filmów "Ostatnie wezwanie" oraz "Ja jestem", będą gośćmi Jana Pospieszalskiego w jego programie "Bliżej", który TVP Info wyemituje w czwartek 26 grudnia o godzinie 22.30.

Tajemnica Tajemnic - zwiastun
ekai KAI