Co łączy Ustroń w Beskidzie Śląskim i Wołosate w Bieszczadach? Najdłuższy szlak w polskich górach, którego 100-lecie obchodzimy w tym roku.
W Ustroniu i w Wiśle od 11 do 13 października odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego. Świętowanie rozpoczęto od 100-kilometrowego biegu na trasie Ustroń – Schronisko pod Baranią Górą – Markowe Szczawiny. Ważnym punktem programu było uroczyste zamontowanie informacyjnej tablicy na stacji kolejowej Ustroń Zdrój, gdzie znajduje się początek Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Wieczorem tego samego dnia w Miejskim Domu Kultury Prażakówka w Ustroniu rozpoczęto oficjalne obchody. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Sejmiku Śląskiego, Starostwa Powiatowego w Cieszynie, władze Ustronia i Wisły, pracownicy nadleśnictw, właściciele schronisk oraz miłośnicy gór. Głównym organizatorem i inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Główny Szlak Beskidzki (GSB).
Obchody 100-lecia GSB w Miejskim Domu Kultury Prażakówka w Ustroniu. Anna PalkaSpotkanie zainaugurowano utworem „Hej ku górom!”, czyli oficjalnym hymnem GSB, który wraz z publicznością wykonał zespół Nie Licho Brzmi. Nie zabrakło także interesujących prelekcji, pierwszą z nich była prezentacja na temat Stowarzyszenia GSB. – Organizacja powstała, mając na względzie dobro naszych ukochanych Beskidów oraz chęć krzewienia zdrowej turystyki pieszej w tym rejonie – podkreślił podczas prelekcji Ryszard Wolski, członek Stowarzyszenia.
Wyczekiwanym momentem była prelekcja na temat Głównego Szlaku Beskidzkiego, którą wygłosił Leszek Piekło, prezes i jeden z założycieli Stowarzyszenia GSB. Doskonale znany w środowisku górskim przewodnik, miłośnik i znawca Głównego Szlaku Beskidzkiego, po którym wędruje od lat. Podczas swojego wystąpienia przybliżył historię Szlaku, która sięga okresu międzywojennego.
Trochę historii
100 lat temu Kazimierz Sosnowski, jeden z najwybitniejszych polskich propagatorów turystyki pieszej, wystąpił z pomysłem, aby schroniska na szlakach górskich dzieliła odległość dnia marszu, co miało stworzyć turystom możliwość udania się na nocleg po całodziennej wędrówce. Jego ambicją było również połączenie najbardziej atrakcyjnych terenów górskich jednym szlakiem. Idea ta została zrealizowana właśnie pod nazwą Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Obecnie Główny Szlak Beskidzki liczy 496 km, znakowany jest kolorem czerwonym i przebiega przez 6 z 10 beskidzkich pasm górskich, znajdujących się w południowej i południowo-wschodniej część Polski. Przecina Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Beskid Śląski. Na Główny Szlak Beskidzki wyruszyć można z zachodu na wschód lub odwrotnie. Znakowanie Szlaku rozpoczęto w 1925 roku, a ukończono ostatecznie w 1939 r. Zachodnia część szlaku została zaprojektowana przez Kazimierza Sosnowskiego, natomiast wschodnia przez Mieczysława Orłowicza, wówczas szlak przebiegał przez Czarnohorę w Ukrainie, zbliżając się aż do granicy z Rumunią. Miało to związek z faktem, że tereny te znajdowały się wtedy w granicach Polski. Wyznaczenie nowego podziału terytorialnego po II wojnie światowej nadało ostateczny przebieg granic państwa, a więc i samego szlaku. W trakcie swojej stuletniej historii Główny Szlak Beskidzki wielokrotnie zmieniał swój punkt końcowy, który obecnie znajduje się w Wołosatem w Bieszczadach, początek zaś w Ustroniu. – Główny Szlak Beskidzki jest perłą szlaków górskich w Polsce. Jest jedyny i niepowtarzalny. Nie ma drugiego takiego szlaku – podsumował wystąpienie Leszek Piekło.
Odznaka Stulecia Głównego Szlaku Beskidzkiego
Przejście Głównym Szlakiem Beskidzkim jest wyzwaniem i nie lada osiągnięciem. Od wędrowca wymaga się nie tylko świetnej kondycji, ale i siły charakteru. W celu popularyzacji tego Szlaku, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze ustanowiło specjalną diamentową odznakę, którą otrzymuje się za przejście całego GSB w czasie nie dłuższym niż 21 dni. Podczas gali w Ustroniu zaprezentowano nową, wyjątkową Odznakę Stulecia GSB, upamiętniającą stuletnią historię szlaku, Jak czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia GSB, można ją zdobyć w wyniku jednorazowego przejścia całego szlaku w 2024 roku. Jednym z punktów programu obchodów 100-lecia GSB było wręczenie tych wyjątkowych odznak turystom, którym w tym roku udało się przejść cały Szlak dwukrotnie.
– Wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim, to nie tylko sportowy wyczyn, ale również zetknięcie się z niezwykłą przyrodą, bogatą kulturą wołoską, światem Bojków, Łemków i górali – podkreślił prowadzący spotkanie znany podróżnik Piotr Kilian.
W sobotę 12 października uroczystości kontynuowano w schronisku Przysłop pod Baranią Górą, gdzie odbył się XII Zlot Sympatyków Głównego Szlaku Beskidzkiego. Z prelekcjami wystąpili m.in. Paweł Kalinowski, Ewa Chwałko, Waldemar Malina, Piotr Kilian i Marek Benesz. Oficjalne zakończenie obchodów zakończyło się wyjściem miłośników Głównego Szlaku Beskidzkiego na wschód słońca na Baranią Górę.