Bielsko-Żywiecki

Zmarł ks. kan. Andrzej Zając z Bielan

W poniedziałek 1 lipca zmarł ks. kan. Andrzej Zając, od blisko 21 lat proboszcz parafii św. Macieja Ap. w Bielanach, a także dziekan dekanatu jawiszowickiego. Wcześniej pracował jako misjonarz w Tanzanii, w diecezji Musoma. W październiku skończyłby 60 lat, od 35 lat był kapłanem. Troszczył się o rozwój kultu Chrystusa Cierpiącego, którego wizerunek czczony jest w bielańskiej świątyni.

Urodzony 19 października 1964 roku w Sułkowicach pod Krakowem, w 1989 r. został kapłanem. Najpierw pracował jako wikariusz w parafii Wniebowzięcia NMP w Milówce, a następnie w parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej-Leszczynach.

W 1995 roku rozpoczął kurs przygotowania do wyjazdu na misje w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz na kursach językowych w  praktyce językowej w Irlandii Północnej oraz Anglii. Do 2003 roku pracował jako misjonarz w Tanzanii. Potrzebną w pracy misyjnej znajomość języka swahili wykorzystał m.in., dokonując tłumaczenia hymnu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 na ten język.

W sierpniu 2003 r. został proboszczem w Bielanach i zaangażował się w rozwój kultu Chrystusa Cierpiącego, którego wizerunek czczony jest w bielańskiej świątyni. Podtrzymywał tradycję lokalnych pielgrzymek do sanktuarium Chrystusa Cierpiącego oraz organizację Dni Chorych. Przez lata z radością witał w sanktuarium pielgrzymów naszej diecezji wędrujących na Jasną Górę. Sam też co roku pielgrzymował na Jasną Górę.  W 2024 r. maszerował z parafianami w odbywającym się w parafii po raz pierwszy Orszaku Trzech Króli.

Ostatnie pożegnanie śp. ks. kanonika Zająca, proboszcza i dziekana, rozpocznie się w Bielanach w czwartek 4 lipca o 12.00 - wprowadzeniem trumny do świątyni i czuwaniem modlitewnym. O 15.00 sprawowana będzie Msza Święta pogrzebowa, po której trumna z ciałem zmarłego zostanie przewieziona do Sułkowic koło Myślenic. Tam w piątek 5 lipca o 12.30 sprawowana będzie Msza Święta, po której trumna zostanie złożona na cmentarzu w Sułkowicach.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

« 1 »