Nowy numer 17/2024 Archiwum

Już w niedzielę inauguracja Roku św. Jana Kantego w naszej diecezji

We wspomnienie świętego, podczas Mszy św. sprawowanej w niedzielę 22 października o 13.00 w Kętach pod przewodnictwem bp. Romana Pindla, odbędzie się inauguracja Roku Jubileuszowego. Liturgia będzie koncelebrowana w parafialnym kościele Świętych Małgorzaty i Katarzyny, w sąsiedztwie barokowej kaplicy, a obecnie kościoła św. Jana Kantego, wzniesionego w miejscu jego rodzinnego domu.

- Impulsem dla starań o ogłoszenie Roku Jubileuszowego, poświęconego św. Janowi, współpatronowi diecezji, była dla nas przypadająca 24 grudnia 550. rocznica jego śmierci. Podczas tego roku zapraszamy do odwiedzania kościoła św. Jana Kantego, poddanego w ostatnich latach gruntownej renowacji dzięki ofiarności parafian - mówi proboszcz ks. Zbigniew Jurasz, z dumą zachęcając do nawiedzania wcześniej rzadko otwieranej świątyni. Jak zaznacza, w tym pięknym kościele można nie tylko podziwiać zachowane i wspaniale odrestaurowane piękne wnętrze i architektoniczną formę budowli, ale przede wszystkim na modlitwie wśród wizerunków patrona odkrywać i zachwycać się jego duchowym bogactwem.

- Do tego zachęcam zarówno mieszkańców Kęt jak i wiernych z całej diecezji. Okazji do tego będzie sporo, bo część diecezjalnych wydarzeń będzie miała miejsce u św. Jana Kantego - dodaje ks. Jurasz. Inauguracyjną Mszę św. będzie transmitować TV Polonia, więc zaproszenie do świątyni dedykowanej Kantemu rozejdzie się szeroko.

Skarby na wystawie

Tego samego dnia, w niedzielę 22 października w kęckim Muzeum im. A. Kłosińskiego od 10.00 do 18.00 można będzie po raz pierwszy obejrzeć wyjątkową wystawę: „Kęty - między sacrum a profanum”, która pokaże skarby sztuki sakralnej regionu.

Jak zaznacza dyrektor placówki Łukasz Gieruszczak, na wystawę trafią eksponaty ze zbiorów samego muzeum, ale najbardziej przyciągać będą zabytki związane z Kętami i okolicą z innych miejsc. Zostaną sprowadzone m.in. depozyty z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, z krakowskiej kolegiaty św. Anny, z kęckiej parafii Świętych Małgorzaty i Katarzyny, z klasztoru kęckich franciszkanów i ze zbiorów Rafała Piskorka z Muzeum Klasztornego,  a także eksponaty pozyskane od osób prywatnych. Kuratorem ekspozycji jest Janusz Kudłacik.

- To jedyna okazja, żeby tutaj obejrzeć szereg cennych perełek. Będzie je można oglądać do 17 grudnia, a warto, bo dzięki nim można przekonać się, jak ważnym elementem naszego dziedzictwa kultury jest sztuka sakralna – zaznacza dyr. Gieruszczak.

Do najciekawszych należy kapa liturgiczna, uszyta z tureckiego XVII-wiecznego brokatu aksamitnego, którą po zwycięstwie pod Wiedniem król Jan III Sobieski ofiarował dla kaplicy św. Jana Kantego, jako wotum wdzięczności za jego orędownictwo.

Bractwo św. Jana zaprasza

W odpustową niedzielę otwarcia Roku Jubileuszowego 22 października jak co roku od szóstej rano będą czekać na czcicieli patrona z kremówkami.

- W tym wyjątkowym dniu po raz pierwszy zapraszamy też wszystkich na Janowy Piknik, który rozpocznie się w sąsiedztwie kościoła o 14.30, już po uroczystym otwarciu jubileuszu. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które będą nie tylko okazją do wspólnego, rodzinnego świętowania tego odpustu, ale też przybliżą postać naszego patrona - mówi prezes bractwa Krystyna Kowalczyk.

Będą więc pokazy alchemiczne, konkursy z kaligrafii, warsztaty plastyczne, wykonywanie świec, a także konkurencje sportowe, warsztaty florystyczne z przygotowaniem jesiennych wianków.

Od 16.30 rozpoczną się występy artystyczne, a po nich pokazy strażackie i zabawa. Piknik zakończy się Apelem Jasnogórskim o 21.00. Już w niedzielę inauguracja Roku św. Jana Kantego w naszej diecezji

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy