To data, która na stałe wpisała się do kalendarza diecezji bielsko-żywieckiej - 6 sierpnia, święto Przemienienia Pańskiego. To dzień, w którym rozpoczynają swoją wędrówkę na Jasną Górę pielgrzymi wyruszający z Bielska-Białej-Hałcnowa, Andrychowa i Cieszyna. Nazajutrz, 7 sierpnia, na swoje trasy wychodzą pątnicy z Oświęcimia i Czechowic-Dziedzic.
Mimo padającego nieustannie silnego deszczu do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie przybyło ponad 500 osób, które zdecydowały się na tegoroczne pielgrzymowanie, ich bliscy, hałcnowscy parafianie i wszyscy, którzy chcieli się modlić z nimi podczas Mszy św. inaugurującej 32. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Bielsko-Żywieckiej. W tym roku towarzyszy jej hasło: "Kościół jest Chrystusowy".
Liturgii przewodniczył biskup Roman Pindel, a wśród koncelebrujących Mszę św. kapłanów byli m.in.: ks. Damian Koryciński, główny przewodnik pielgrzymki, jego poprzednik ks. Józef Walusiak, a także ks. Piotr Konieczny, proboszcz parafii w Hałcnowie i kustosz sanktuarium, oraz księża przewodnicy pięciu grup, do których zapisywali się pielgrzymi: ks. Kamil Białożyt, ks. Adam Wandzel, ks. Marcin Pomper, ks. Wojciech Kamiński, ks. Jerzy Lazarek SDS i ks. Krzysztof Miklusiak, przewodnik 19-osobowej grupy Węgrów pielgrzymujących już tradycyjnie z Bielska-Białej.
Podczas Mszy św. inaugurującej w bazylice hałcnowskiej 32. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę.Na początku liturgii wszystkich powitał ks. Piotr Konieczny, dodając: - Niech Pani Hałcnowska wyprasza wszystkim potrzebne łaski, aby droga, która jest przed nami, była drogą prawdziwej przemiany, drogą umocnienia naszej wiary i miłości.
W homilii bp Roman Pindel zaprosił do refleksji na podstawie XVI-wiecznego obrazu Rafaela Santiego "Przemienienie Pańskie". Przez kilka wieków obraz uchodził za najdoskonalsze dzieło malarskie świata. Dziś należy do najsłynniejszych obiektów Muzeum Watykańskiego, a jego reprodukcja znalazła się m.in. na okładce I tomu dzieła Benedykta XVI "Jezus z Nazaretu".
Podczas Mszy św. inaugurującej w bazylice hałcnowskiej 32. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę.Rafael stworzył arcydzieło nie tylko pod względem artystycznym, ale i teologicznym, zauważył biskup i zwrócił uwagę na poziomy, jakie stworzył artysta. Dzieło przedstawia nie tylko trzech mężczyzn - apostołów powalonych na ziemię, Jezusa unoszącego się nad górą, mężczyzn utożsamianych z Mojżeszem i Eliaszem, ale także - w dolnej części - pełen dramatyzmu świat u stóp góry: ludzi zagubionych, szukających pomocy, cierpiących, niedostrzegających nadziei na ocalenie.
Biskup zatrzymał się na tej części obrazu, w której artysta namalował scenę przedstawiającą epileptyka przyprowadzonego do apostołów. Zauważył, że nikt nie jest w stanie pomóc chłopcu i został on uwolniony od złego ducha przez Jezusa dopiero następnego dnia, po przemienieniu.
Apostołowie w różny sposób reagują na tę bezradność wobec człowieka, którego zły duch trzyma, ogranicza, więzi. W ich gestach można dostrzec bezradność, ale także poszukiwanie, gdzie znaleźć pomoc w codzienności człowieka, którego dręczą choroby, śmierć bliskich, który nosi w sobie jakąś tragedię życia, splątanie i niezrozumienie trudnego losu. - Tylko niektórzy idą za radą tego apostoła, który zaprasza, żeby także spojrzeć do góry - wyjaśniał biskup.
Podczas Mszy św. inaugurującej w bazylice hałcnowskiej 32. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę.To nad tą sceną jest namalowany Jezus - Pan, Syn Boży, Bóg, Zbawiciel - Ten, który zawsze jest blisko, podnosi, ocala. To także Ten, którzy - jak mówił bp Pindel - przemienia się wobec apostołów, aby ich umocnić, kiedy przyjdą trudne chwile, kiedy przyjdzie prześladowanie Jezusa, napaść, uwięzienie, skazanie na śmierć i ukrzyżowanie. - To przez śmierć na krzyżu nastąpi zwycięstwo - nad grzechem, nad śmiercią człowieka, nad nędzą - dodał biskup.
Biskup Roman zwrócił uwagę, że pielgrzymka rozpoczyna się w sanktuarium, w którym znajduje się cudowna Pieta. Rzeźba przedstawia Maryję trzymającą na kolanach martwe ciało Jezusa. Celem wędrówki będzie kaplica cudownego obrazu w sanktuarium, w którym zazwyczaj czyta się dwie Ewangelie: o wydarzeniach pod krzyżem, Matce Najświętszej i św. Janie lub o weselu w Kanie Galilejskiej.
Podczas Mszy św. inaugurującej w bazylice hałcnowskiej 32. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę.- Wychodzimy od tej ciemnej strony, która skłania nas, aby odkryć, że jesteśmy bezradni, nieraz bezsilni, upokorzeni, że potrzebujemy Boga i towarzyszenia Maryi - zaznaczył biskup, dodając: - Trzeba rzeczywiście uczynić to, co Bóg zamierza, wpleść nasze losy, niepokoje, pragnienia i dobre plany w to, co jest Bożym planem i zamiarem.
Jak zaznaczył na koniec: - Oby to przemienienie dokonało się w naszym życiu. Oby to spojrzenie na Pana i Zbawiciela było zawsze w nas, w naszym pragnieniu i poszukiwaniu, by na wszystko patrzeć tak, jak On widzi, jak On to wplata w dzieje zbawienia i w dzieje świata.
Jak poinformował ks. Damian Koryciński, w grupie diecezjalnej wędruje ponad 500 pielgrzymów. Najstarszymi są 75-letnie Łucja i Teresa z Bielska-Białej, a najmłodszym 3-miesięczny Adam z Harbutowic.
Pątnicy idą w trzech grupach - cztery tradycyjne: pierwszą i piątą oraz trzecią i czwartą połączono w dwie. Grupa druga idzie samodzielnie.
Przewodnik dodał także, iż w pozostałych grupach z czterech miast diecezji wyrusza: około 230 pielgrzymów z Andrychowa, 202 z Cieszyna, ok. 230 z Oświęcimia i 220 z Czechowic-Dziedzic. 9 sierpnia dołączą do nich rowerzyści z Andrychowa.
W sumie na Jasną Górę będzie zmierzać ok. 1400 pielgrzymów. Spotkają się u celu 11 sierpnia - o godzinie 12 wejdą na Wały Jasnogórskie, a o 14.00 będzie Msza św. na zakończenie pielgrzymki.
Podczas Mszy św. inaugurującej w bazylice hałcnowskiej 32. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę.Poza własnymi intencjami pielgrzymi niosą intencje Kościoła, Ojca Świętego, ojczyzny, diecezji, biskupa, a także modlitwę o powołania kapłańskie, misyjne i zakonne oraz do życia w rodzinie. Nie zabraknie szczególnej modlitwy za młodych kończących w Lizbonie Światowe Dni Młodzieży w papieżem. Pielgrzymi pamiętają także o zmarłym 29 lipca ks. Franciszku Płonce, wieloletnim, niestrudzonym pielgrzymie jasnogórskim, i zmarłym w ubiegłym roku ks. Tomaszu Niedzieli - także jasnogórskim przewodniku.
Galerie zdjęć pielgrzymów z poszczególnych grup znajdziecie TUTAJ.