Chcecie iść na Jasną Górę? To ostatni moment na zapisy

To ostatnie chwile, by zapisać się na tegoroczną pieszą pielgrzymkę diecezji bielsko-żywieckiej, która wyruszy 6 i 7 sierpnia z pięciu miast: Andrychowa, Bielska-Białej-Hałcnowa, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic i Oświęcimia.

Andrychów, Bielsko-Biała Hałcnów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice i Oświęcim - to miasta, z których kilkoma trasami wyjdą pielgrzymi jasnogórscy. W tym roku wszystkim grupom towarzyszy wspólne hasło: „Kościół jest Chrystusowy”, nawiązujące do hasła roku duszpasterskiego w Polsce: "Wierzę w Kościół Chrystusowy”. I to właśnie Kościół w swoich różnych aspektach - jak zapowiada ks. Damian Koryciński, główny przewodnik pielgrzymki diecezjalnej - będzie tematem konferencji i rozważań w każdej z grup.

Pielgrzymi z Oświęcimia pójdą do Częstochowy już po raz czterdziesty.   Pielgrzymi z Oświęcimia pójdą do Częstochowy już po raz czterdziesty.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Chcemy zwrócić uwagę, że Kościół był, jest i zawsze będzie Chrystusowy. Nie ma Chrystusa bez Kościoła i nie ma Kościoła bez Chrystusa - podkreśla ks. Damian. - Nie ma wiary bez sakramentów - jeśli by tak było, byłoby to spaczone chrześcijaństwo. Chcemy na nowo odkryć wartość Kościoła i wiary.

Andrychów

Najwcześniej spotkają się ci, którzy w niedzielę 6 sierpnia pójdą z 37. Pielgrzymką Dekanatu Andrychowskiego. Rozpoczną od Mszy św., sprawowanej o 6.30 w kościele św. Stanisława BM na osiedlu. Stąd pójdą w stronę Wieprza i Gierałtowic, gdzie zatrzymają się przy tamtejszych kościołach, a następnie do Bugaja i Babic, gdzie czeka ich pierwszy nocleg. Głównym przewodnikiem tej grupy jest - jak i w ubiegłych latach - ks. Patryk Zaręba, wspierany przez ks. Wojciecha Lacha i ks. Szymona Trzepaczkę. Zapisy już się zakończyły.

Żadna pogoda nie jest im straszna - tak było przed rokiem.   Żadna pogoda nie jest im straszna - tak było przed rokiem.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Cieszyn

Także 6 sierpnia - nieco później, bo o 7, spotkają się pielgrzymi cieszyńscy. To ich 32. wędrówka do Czarnej Madonny. Tym razem wyruszą po Mszy św. w kościele Imienia Najświętszej Maryi Panny w Cieszynie-Bobrku, gdzie od roku wikarym jest ks. Łukasz Kubas. Po raz pierwszy poprowadzi pielgrzymkę cieszyńską, zastępując w tej roli ks. prałata Stefana Sputka. Ks. Łukasz w roli przewodnika na Jasną Górę sprawdza się od 22 lat. Przez trzynaście lat był związany z grupami oświęcimskimi - prowadził grupę piątą, a następnie był głównym przewodnikiem wszystkich pielgrzymów z Oświęcimia. Przez pięć lat prowadził także pielgrzymkę żywiecką.

Do pielgrzymów z Cieszyna na trasie dołączą osoby, które wyruszą ze Strumienia - oni spotkają się na Mszy św. w sanktuarium św. Barbary o 11. Celem ich pierwszego dnia będą Krzyżowice. Zapisy do 31 lipca w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie, parafii Imienia NMP Cieszyn Bobrek oraz parafii św. Barbary w Strumieniu.

Możliwość zapisu przez formularz na stronie parafii Cieszyn-Bobrek - TUTAJ.

Bielsko-Biała

Trzecią dużą grupą diecezji, która rozpoczyna pielgrzymkę 6 sierpnia, są pątnicy największego członu - 32. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej, której głównym przewodnikiem jest ks. Damian Koryciński. W ubiegłym roku rozpoczynali wędrówkę w sanktuarium św. abpa. Józefa Bilczewskiego, w związku z diecezjalnymi uroczystościami jubileuszowymi zmarłego przed stu laty arcybiskupa. Teraz wracają na tradycyjną trasę. Pielgrzymi hałcnowcy spotkają w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie na Mszy św. o 7.30 - będzie jej przewodniczył bp Roman Pindel.

Najliczniej wyruszą w drogę z Hałcnowa pielgrzymi z całej diecezji.   Najliczniej wyruszą w drogę z Hałcnowa pielgrzymi z całej diecezji.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Te człon pielgrzymki tworzy pięć mniejszych grup, którym patronują kolejno: św. Jan Paweł II, św. abp Józef Bilczewski, bł. o. Michał Tomaszek, św. Matka Teresa z Kalkuty, bł. Franciszek Jordan i bł. Maria od Apostołów oraz św. Kinga. Ich przewodnikami będą po raz kolejny: ks. Kamil Białożyt, ks. Adam Wandzel, ks. Marcin Pomper, ks. Wojciech Kamiński, ks. Krzysztof Miklusiak, który - jak zawsze - poprowadzi grupę wiernych z Węgier oraz - po raz pierwszy - ks. Jerzy Lazarek SDS - przewodnik grupy salwatoriańskiej, określanej mianem młodzieżowej.

Pielgrzymi hałcnowscy po liturgii pójdą tego dnia w stronę parafii Oświęcimia. Po drodze czekają ich postoje w Wilamowicach, Bielanach i Rajsku - tu na pierwszy nocleg zatrzymają się pielgrzymi grupy 5 - salwatoriańskiej - a kolejne grupy będą gośćmi księży salezjanów i ich wiernych, w parafiach Miłosierdzia Bożego oraz Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

Zapisy do 31 lipca na stronie pielgrzymki - TUTAJ.

Czechowice-Dziedzice

Nazajutrz, 7 sierpnia, na Mszy św. o 7 w kościele NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach (na Lesisku) spotkają się pątnicy 21. Pielgrzymki  z Czechowic na Jasną Górę, którą poprowadzi jako główny przewodnik ks. Piotr Rajda. Celem pielgrzymów tego dnia będzie Zgoń.

Zapisy - jeszcze 31 lipca i 1 sierpnia od 17.00 do 19.00 w salkach parafii NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach (na Lesisku).

Oświęcim

Jako piąta grupa z diecezji bielsko-żywieckiej do Częstochowy wyruszy grupa z najdłuższą tradycją wspólnego wędrowania. To jubileuszowa 40. Piesza Pielgrzymka Oświęcimska. Jej drogę rozpocznie Msza św. sprawowana o 7.30 w kościele św. Maksymiliana. Ten człon diecezjalnej pielgrzymki tworzą pątnicy z parafii Oświęcimia, grupa salezjańska, grupa z Brzeszcz oraz reprezentanci dekanatu osieckiego.

Pielgrzymi z Oświęcimia pójdą do Częstochowy już po raz czterdziesty.   Pielgrzymi z Oświęcimia pójdą do Częstochowy już po raz czterdziesty.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Do celu pójdą tradycyjną trasą przez Jaworzno-Szczakową, Ciężkowice /Pieczyska, Długoszyn, Siewierz /Ujejsce, Koziegłowy /Gniazdów, Hutki, Rększowice, Łysiec.

A głównym przewodnikiem oświęcimskich jubilatów będzie - po raz pierwszy w te roli - ks. Marcin Moskal.

Zapisy do 5 sierpnia w parafiach oświęcimskich: św. Maksymiliana, św. Józefa, Wniebowzięcia NMP i MB Wspomożenia Wiernych oraz w parafiach dekanatu osieckiego i w parafii św. Urbana w Brzeszczach.

Rowerzyści

Za pielgrzymami pieszymi, 9 sierpnia pojadą pielgrzymi 21. Andrychowskiej Pielgrzymki Rowerowej, których ponowne poprowadzi ks. Kazimierz Walusiak, proboszcz w Zamarskach. Głównym organizatorem pielgrzymki jest Paweł Rajda i jego współpracownicy. Tę grupę tworzą rowerzyści z Andrychowa, Kęt, Zamarsk, Bielska-Białej, Cieszyna, Oświęcimia, Żywca, a także Katowic i Krakowa.

Oni rozpoczną swoje rekolekcje w drodze od Mszy św., w której będą uczestniczyć o ósmej w kościele św. Macieja w Andrychowie. Tradycyjnie już rowerowe pielgrzymowanie nie skończy się 11 sierpnia na Jasnej Górze, bo do Andrychowa wracają także na rowerach - na miejscu będą 14 sierpnia. Zapisy zakończone.

Pielgrzymi z bielskiej grupy św. abpa Józefa Bilczewskiego, którą prowadzi ks. Adam Wandzel zapraszają, by do nich dołączyć.   Pielgrzymi z bielskiej grupy św. abpa Józefa Bilczewskiego, którą prowadzi ks. Adam Wandzel zapraszają, by do nich dołączyć.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Na Jasnej Górze

Wiele osób, którym sytuacja nie pozwala na udział w całej pielgrzymce, dołącza do pątników w pierwszych bądź ostatnich jej dniach. Wszyscy zaś są zaproszeni do udziału w Mszach św. rozpoczynających pielgrzymowanie oraz na jego zakończenie - w Częstochowie, na Wałach Jasnogórskich.

Grupy piesze ze wszystkich członów pielgrzymki i rowerzyści spotkają się w piątek 11 sierpnia o 10.30 przy kościele św. Jadwigi w Częstochowie, skąd wyruszą na Aleje Najświętszej Maryi Panny. Między 12 a 13.30 będą kolejno wchodzić do jasnogórskiej kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, a o 14 wezmą udział w Mszy św. na zakończenie pielgrzymki.

W imieniu organizatorów  serdecznie zapraszamy do duchowej łączności z pielgrzymami, a tych, którym czas pozwala - do towarzyszenia im choćby na wybranych odcinkach.

« 1 »