Na 27. Festiwal Musica Sacra zapraszamy do Skoczowa

Już w najbliższą sobotę 20 maja rozpoczyna się tegoroczna edycja ekumenicznego Festiwalu Panorama Sztuki Chrześcijańskiej - Musica Sacra. Odbywa się on od lat dla upamiętnienia historycznego wydarzenia, jakim był przyjazd papieża Jana Pawła II do diecezji bielsko-żywieckiej 22 maja 1995 r. Papież modlił się wtedy wraz z kilkusettysięczną rzeszą pielgrzymów na skoczowskiej Kaplicówce, a potem odwiedził też Bielsko-Białą i spotkał się z wiernymi w Żywcu.

Jest on wyrazem wdzięczności za obecność Jana Pawła II w naszej diecezji 22 maja 1995 r. Papież odwiedził wtedy Skoczów, w którym urodził się kanonizowany dzień wcześniej św. Jan Sarkander, i przewodniczył Mszy św. na Kaplicówce. W drodze na wzgórze z kaplicą św. Jana Sarkandra zatrzymał się na ekumeniczną modlitwę w kościele ewangelickim. Tego samego dnia odwiedził też Bielsko-Białą i Żywiec. W rocznicę tej wizyty powstało ekumeniczne stowarzyszenie, które co roku organizuje festiwale sztuki dla upamiętnienia tamtego wydarzenia.

W sobotę 20 maja o 17.00 w Muzeum św. Jana Sarkandra odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Joanny Lennert „Życie jest piękne” oraz wieczór poezji Edyty Hanslik. Można będzie też obejrzeć wystawę na temat 25-lecia festiwali.

W niedzielę 21 maja o 19.00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się koncert główny „Uśmiech zmienia wszystko”, z piosenkami ks. Piotra Pawlukiewicza w wykonaniu Krzysztofa Antkowiaka.

W poniedziałek 22 maja najpierw o 10.00 tradycyjnie zabrzmi „Barka”, którą na wzgórzu Kaplicówka zagrają trębacze: Czesław i Tomasz Greniowie, a w ewangelickim kościele Trójcy Świętej o 19.00 w koncercie „Znak pokoju” wystąpią muzycy: Cezary Chmiel, Tomasz Kudyk, Leszek Szczerba i Łukasz Chmiel, a teksty W. Szymborskiej, Z. Herberta, ks. J. Twardowskiego i Jana Pawła II wygłosi aktor Łukasz Nowicki.

Do Teatru Elektrycznego Musica Sacra zaprasza na festiwalowe filmy: 20 maja - „Bóg nie umarł”, 21 maja - „Dotknij nieba” i 22 maja - „Największy dar”. Wszystkie projekcje o 15.00, a w kasie kina można odbierać darmowe wejściówki na festiwalowe projekcje.

« 1 »