Swoją fascynację sztuką ikony przekazała już licznej rzeszy diecezjan. W tym roku znów zaprasza chętnych na duchową przygodę w czasie warsztatów i rekolekcji.
Danuta Jęczmyk OV – historyk sztuki, ikonograf, artysta plastyk – od kilku lat zajmuje się sztuką ikony.
Podkreśla, że jej pragnieniem jest dzielenie się z innymi tą pasją. W prowadzonych przez nią kursach ikonopisarskich, m.in. w Jawiszowicach, Oświęcimiu-Zasolu, Harmężach, Hałcnowie, brały udział zarówno osoby, dla których był to pierwszy kontakt z ikonografią, jak i twórcy, którzy już pracują nad ikonami samodzielnie w domach.
Danuta Jęczmyk zaprasza na kolejne spotkania. Już 17 lutego od 16.00 do 19.00 w domu kultury w bielskiej Kamienicy odbędą się pierwsze zajęcia w ramach kursu podstawowego, który potrwa do 28 kwietnia. – Będzie to sześć spotkań piątkowych, wypadających średnio co 2–3 tygodnie. Zapraszam osoby początkujące. Będziemy pracować nad wizerunkiem „Oblicze Chrystusa” – zachęca. Informacje pod nr. tel. 33 811 93 62.
Z kolei od 17 do 19 marca u sióstr serafitek w Hałcnowie odbędzie się kurs złocenia krzyża greckiego w technice pulmentu. – Termin jest wybrany nieprzypadkowo – to czwarta Niedziela Wielkiego Postu, kiedy będziemy zbliżać się do tajemnicy krzyża. A fakt, że spotkanie odbywa się u sióstr serafitek, również podkreśla pasyjny charakter tworzenia tej ikony krzyża – tłumaczy Danuta. Kurs poprowadzi razem z Ewą Sordyl, ikonopisarką z doświadczeniem w sztuce złocenia.
Natomiast od 12 do 16 lipca i od 19 do 23 lipca D. Jęczmyk z o. A. Bąkiem OFM Conv poprowadzą w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach rekolekcje o uzdrowieniu wewnętrznym połączone z warsztatem ikonopisarskim. – Inspiracją stały się słowa o. Kolbego: „Dobrze spełniać to, co ode mnie zależy, a dobrze znosić to, co ode mnie nie zależy – oto jest cała doskonałość i źródło prawdziwego szczęścia na świecie” – wyjaśnia Danuta. – Głównym motywem pisania ikony będzie oblicze Chrystusa cierpiącego. Na koniec obu turnusów będzie święcenie ikon i modlitwa kapłana z nałożeniem rąk.
Zapisy e-mailowo: pracowninafides@wp.pl.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się