Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Bielsko-Żywiecki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Historia
    • Biskupi
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
  • GN 19/2026
    GN 19/2026 Dokument:(9708121,Dwie herezje w jednym numerze)
  • GN 18/2026
    GN 18/2026 Dokument:(9695028,Kościół jest analogowy)
  • Historia Kościoła (15) 03/2026
    Historia Kościoła (15) 03/2026 Dokument:(9690225,Leon XIV czyta św. Augustyna Donaldowi Trumpowi. Edytorial nowego numeru „Historii Kościoła”)
bielsko.gosc.pl → Wiadomości z diecezji bielsko-żywieckiej → Ministranci w fotelu biskupa, na tajemniczym tarasie i przed kamerą w piwnicy

Ministranci w fotelu biskupa, na tajemniczym tarasie i przed kamerą w piwnicy przejdź do galerii

 
Taras, na który prowadzą niepozorne, niskie drzwi chóru w kaplicy kurialnej to miejsce, po którym spacerowało niewielu diecezjan. Urszula Rogólska /Foto Gość

Pierwszy dzień ferii i od razu wyprawa, jakiej diecezja bielsko-żywiecka jeszcze nie widziała. Ministranci i lektorzy rozpoczęli dziś Liturgiczną Ekspedycję, przygotowaną dla nich przez duszpasterzy LSO ks. Przemysława Gawlasa i ks. Jakuba Kulińskiego. Pierwszego dnia odwiedzili niemal wszystkie zakamarki budynku Kurii Biskupiej.

Urszula Rogólska

|

16 stycznia 2023 GOSC.PL

dodane 16 stycznia 2023
FB Twitter
drukuj wyślij

Większość z nich służy przy ołtarzu w bielsko-żywieckich parafiach. 45 ministrantów i lektorów z wielu parafii - od trzeciej klasy podstawówki, po szkołę średnią; najstarszy uczestnik miał 18 lat - przyjechało dziś do Bielska-Białej na dzień otwarty w kurii.

- Gmach, w którym mieszka i pracuje biskup, kojarzy się z miejscem, o którym w sumie niewiele wiedzą. Wiedzą, że tu mieszka i pracuje ksiądz biskup, że tu załatwia się wiele urzędowych spraw, ale niewiele więcej. Dlatego też za zgodą księdza biskupa i przy jego wielkiej radości zaprosiliśmy dziś chłopaków tutaj - mówi ks. Kuliński.

Ministranci w fotelu biskupa, na tajemniczym tarasie i przed kamerą w piwnicy   45 bielsko-żywieckich ministrantów i lektorów odwiedziło dziś kurię diecezjalną. Urszula Rogólska /Foto Gość

Chłopcy zostali podzieleni na pięć małych grup. Każdą opiekował się jeden animator z diecezjalnej diakonii liturgicznej, prowadząc do poszczególnych miejsc w budynku.

W auli z chłopakami spotkał się ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny diecezji, który nie tylko opowiedział im o jej historii, ale i o pełnionej przez siebie funkcji. Chłopcy, zachęceni do zadawania pytań, "egzaminowali" ks. Studenskiego z jego znajomości nazwisk duszpasterzy w ich parafiach - obecnych, jak i tych sprzed kilku lat.

Najbliżej auli znajduje się kaplica kurialna Najświętszego Serca Pana Jezusa. O tym miejscu opowiadał ks. Gawlas. Chłopcy dowiedzieli się między innymi, że tu kandydaci do seminarium odbierają suscepty, czyli dokumenty o ich przyjęciu do seminarium; tu co roku w czerwcu spotykają się księża odbierający dekrety przenoszące ich do kolejnych parafii; tu modli się w czasie Mszy św. i nabożeństw z biskupem wiele grup czy stowarzyszeń. Przy okazji chłopcy dowiedzieli się, co zrobić, jeśli myślą o formacji w seminarium. Ksiądz Przemek opowiedział im też o swoim doświadczeniu powołaniowym.

Ministranci w fotelu biskupa, na tajemniczym tarasie i przed kamerą w piwnicy   Pamiątkowe zdjęcia w biskupim fotelu - tej atrakcji oparło się niewielu. Urszula Rogólska /Foto Gość

I w tym miejscu na chłopców czekała niespodzianka, którą poznało dotąd niewielu diecezjan. Krętymi schodami wspięli się na chór, a stąd przez niskie drzwi wyszli na zabezpieczony murem i barierkami taras, skąd mogli rzucić okiem na okolice kurii.

Z kaplicy chłopcy szli w stronę gabinetów biskupich. Tu, przy prywatnej kaplicy, powitał ich ks. Piotr Góra, sekretarz bp. Romana Pindla. Ministranci mieli okazję wejść do kaplicy, odwiedzili biuro ks. Piotra, posłuchali opowieści o pracy i obowiązkach biskupiego sekretarza, a następnie korytarzem, na którym znajdują się pamiątkowe zdjęcia wszystkich roczników bielsko-żywieckich księży, zmierzali do biura bp. Romana.

Poszukiwania swoich duszpasterzy na fotografiach zajęły im trochę czasu, ale w końcu weszli do gabinetu. Słuchając o pracy biskupa, jak i o patronach diecezji, których portrety znajdują się na ścianie, skorzystali z okazji i wzajemnie robili sobie zdjęcia, zasiadając w biskupim fotelu.

Ministranci w fotelu biskupa, na tajemniczym tarasie i przed kamerą w piwnicy   Ministranci z Rafałem Dudkiem w kurialnej bibliotece. Urszula Rogólska /Foto Gość

Z gabinetu bp. Romana przeszli do sekretariatu bp. Piotra Gregera, gdzie spotkali się z jego sekretarzem ks. Robertem Kasprowskim, a następnie skierowali kroki do gabinetu, gdzie gości przyjmuje sam bp Greger.

Następnie czekała ich wędrówka schodami do podziemi kurii, którymi ks. Góra zaprowadził ich do studia nagrań Centrum Informacyjno-Medialnego. Tu chłopcy mieli najwięcej pytań, związanych z całym technicznym wyposażeniem pomieszczenia, gdzie powstają diecezjalne materiały filmowe i audycje.

Kolejny etap wycieczki to biura poszczególnych wydziałów kurii, po których oprowadzał ks. Piotr Hoffmann, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego. W każdym chłopcy mieli okazję poznać księży i świeckich pracowników kurii.

Ciąg dalszy na następnej stronie.

« ‹ 1 2 › »
Liturgiczna Ekspedycja na ferie - ministranci i lektorzy zwiedzili kurię diecezjalną

Foto Gość DODANE 16.01.2023 AKTUALIZACJA 16.01.2023

Liturgiczna Ekspedycja na ferie - ministranci i lektorzy zwiedzili kurię diecezjalną

​Po raz pierwszy w historii diecezji bielsko-żywieckiej kuria otworzyła dziś drzwi swoich biur, biskupich gabinetów i wielu mniej i bardziej znanych zakamarków budynku przed grupą 45 ministrantów i lektorów. To także pierwsza odsłona Liturgicznej Ekspedycji - pomysłu na ferie diecezjalnych duszpasterzy liturgicznej służby ołtarza ks. Przemysława Gawlasa i ks. Jakuba Kulińskiego. O historii diecezji opowiedział chłopakom ks. Marek Studenski - wikariusz generalny diecezji, o kaplicy - ks. Przemek, po biurach biskupów Romana Pindla i Piotra Gregera oraz po Centrum Informacyjno-Medialnym oprowadzał ich ks. Piotr Gór, sekretarz bp. Pindla, poszczególne wydziały odwiedzili z ks. Piotrem Hoffmannem, dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, a o bibliotece, archiwum i ich skarbach mówił im Rafał Dudek. Spotkanie zakończył quiz wiedzy. W kolejnych dniach chłopcy pojadą do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i do aquaparku Suntago, a na finał - do Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.  
TAGI:
  • DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA
  • FERIE
  • FERIE ZIMOWE 2023
  • KURIA BIELSKO-ŻYWIECKA
  • KURIA DIECEZJANA W BIELSKU-BIAŁEJ
  • LITURGICZNA EKSPEDYCJA
  • LSO
  • LSO DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
  • MINISTRANCI I LEKTORZY

Polecane w subskrypcji

  • Czy powinniśmy wykonywać wyroki europejskich trybunałów?
    • Polska
    Czy powinniśmy wykonywać wyroki europejskich trybunałów?
    Piotr Legutko
  • Równacze godnościowi
    Równacze godnościowi
    Franciszek Kucharczak
  • Równacze godnościowi
    Równacze godnościowi
    Franciszek Kucharczak
  • Bliźniacze drogi. Siostry odnalazły się po 50 latach – na dwóch kontynentach
    • Kościół
    Bliźniacze drogi. Siostry odnalazły się po 50 latach – na dwóch kontynentach
    Agata Puścikowska

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 03/2026
    Historia Kościoła nr 03/2026
  • Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
    Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
  • Gość Extra nr 01/2026
    Gość Extra nr 01/2026 Święty Franciszek. Pierwszy stygmatyk
  • Księga fałszerstw Franka Fałszerza
    Księga fałszerstw Franka Fałszerza
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X