- Już dawno chcieliśmy zgłosić jego kandydaturę do nagrody, ale to niełatwe zadanie, bo wymaga zgody kandydata. A ojca Arka, człowieka niezwykle skromnego, trudno było do tego przekonać. Użyłyśmy więc podstępu. Podczas jednej z rozmów zapytałyśmy czy mógłby coś dla nas zrobić. Najpierw się zgodził i już nie miał wyjścia - uśmiecha się Urszula Kraus, diecezjalna prezes Rycerstwa Niepokalanej (MI).
Przywołując postać św. Maksymilian, dodał, że "ze swoim rozmachem i zasięgiem ewangelizacji” jest on idealnym patronem tego wyróżnienia". - Przecież już za swojego życia potrafił pociągać młodych ludzi i to w ogromnej liczbie do wielkiego dzieła, a przez śmierć w zastępstwie męża i ojca wzbudza podziw każdego człowieka - mówił biskup, przypominając zasługi o. Maksymiliana w wielu dziedzinach życia. Wspomniał, że złożył nawet w urzędzie patentowym projekt statku latającego, który mógłby wynieść człowieka w kosmos z pomocą trójczłonowej rakiety nośnej. Nazwał go "świętym multipatronalnym".
Razem z o. Arkadiuszem Bąkiem wśród nominowanych do tegorocznej edycji nagrody byli:
Adam Cieślar - nominowany przez cieszyńską parafię św. Marii Magdaleny.Adam Cieślar - dyrektor Domu Narodowego w Cieszynie, organizator licznych imprez chrześcijańskich i działań ewangelizacyjnych.
Jan Kawulok - nominowany przez cieszyńską parafię św. Marii Magdaleny.Jan Kawulok - dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego, były dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie, były przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, który zainicjował i przyczynił się do ogłoszenia 2019 – Rokiem św. Melchiora Grodzieckiego, 2020 – Rokiem św. Jana Sarkandra w województwie śląskim.
Maria Madeja nominowana przez andrychowską parafię św. Stanisława.Maria Madeja - katechetka z 40-letnim stażem ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Andrychowie,
Piotr Pastuszka - reprezentant Wspólnoty "Krzew Winny" z Jawiszowic.Poalfowa Wspólnota "Krzew Winny", działająca od 5 lat przy parafii św. Marcina w Jawiszowicach. Jej członkowie m.in. prowadzili kursy ewangelizacyjne w więzieniu, poprawczaku, a także wśród Polaków w Niemczech.
Podczas gali jej uczestnicy wysłuchali wykładu Teresy Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau: „Historia różańców w obozie Auschwitz”, a także mogli zobaczyć film „To On cię znalazł” Gabrieli Mruszczak. Bohaterem filmu jest Dagmar Kopijasz który wspólnie z żoną gromadzi pamiątki o ofiarach Auschwitz. Odnalazł także przedwojenne zdjęcie o. Maksymiliana, które stało się inspiracją dla jego własnych poszukiwań związanych z męczennikiem z Auschwitz – choć jak sam mówi, dystansuje się wobec wiary w Boga i modlitwy.