- Już dawno chcieliśmy zgłosić jego kandydaturę do nagrody, ale to niełatwe zadanie, bo wymaga zgody kandydata. A ojca Arka, człowieka niezwykle skromnego, trudno było do tego przekonać. Użyłyśmy więc podstępu. Podczas jednej z rozmów zapytałyśmy czy mógłby coś dla nas zrobić. Najpierw się zgodził i już nie miał wyjścia - uśmiecha się Urszula Kraus, diecezjalna prezes Rycerstwa Niepokalanej (MI).
Ojciec Arkadiusz Bąk, franciszkanin posługujący w Harmężach, jest siódmym laureatem Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego, przyznawanej za działalność ewangelizacyjną i apostolską w naszej diecezji. Odebrał wyróżnienie przyznane mu przez kapitułę, której przewodniczy ks. Piotr Hoffmann, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego bielsko-żywieckiej kurii z rąk bp. Romana Pindla podczas gali w Oświęcimskim Centrum Kultury w dniu 129. rocznicy urodzin św. Maksymiliana.
Reprezentanci Rycerstwa Niepokalanej, którzy zgłosili ojca Arkadiusza Bąka, diecezjalnego asystenta tego stowarzyszenia, do tegorocznej edycji Nagrody św. Maksymiliana Kolbego, której wyrazem jest figurka "Matki Bożej zza drutów", mówią o nim zdecydowanie: - Ma przedziwny dar rozciągania czasu - uśmiechają się Rycerze Niepokalanej. - Ma go dla każdego. Kiedy z nim rozmawiasz, to czujesz, że twoje sprawy są dla niego najważniejsze na świecie. Nigdy nie odmawia, przyjmując kolejne obowiązki.
O. Arkadiusz Bąk i tegroczni nominowani do Nagrody św. Maksymiliana z bp. Romanem Pindlem i ks. Piotrem Hoffmannem.Urszula Kraus, diecezjalna prezes MI, dodaje: Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że o. Arek Bąk jest darem Pana Boga dla nas. Mądry człowiek Matki Bożej, narzędzie Pana Boga, które swoim przykładem dążenia do świętości pociąga i nas. Jest dla nas autorytetem i mentorem. To człowiek niezwykłej pokory. Znajduje czas dla każdego i dla nas wszystkich, m.in. także przez regularne przygotowanie konferencji, materiałów formacyjnych. Czuliśmy ogromną radość, kiedy odbierał nagrodę. A i wtedy nie mówił o sobie, tylko z uznaniem dziękował wszystkim, zaangażowanym w służbę Panu Bogu i ludziom.
Członkowie Rycerstwa są zgodni: ich duszpasterz, wzorem św. Maksymiliana, kieruje się zasadą: "Zdobyć cały świat przez Niepokalaną dla Chrystusa". Jest asystentem MI w diecezji, od 2020 r. także krakowskiej prowincji franciszkanów, od 2021 r. - wiceprezesem zarządu narodowego MI z siedzibą w Niepokalanowie, a od 2022 r. doradcą ds. młodzieży w zarządzie międzynarodowym w Rzymie.
Figurka "Matki Bożej zza drutów" - symbol Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego.- Co miesiąc w różnych parafiach diecezji, przygotowuje spotkania wspólnot Rycerstwa, głosi słowo Boże i konferencje. Nie przerwała ich nawet pandemia - spotykaliśmy się online - zaznacza U. Kraus. - Codziennie o 20.30 prowadzi audycje modlitewne, redaguje stronę internetową MI diecezji: mi.bielsko.pl, a także stronę MI na Facebooku.
Założył w Harmężach studio radiowe "Radio Max", którego audycje transmitują rozgłośnie: "Anioł Beskidów", "Niepokalanów", "Fara" oraz białostockie radio "i".
Jest gościem różnych parafii Polski południowej, w których zakłada wspólnoty MI.