- Dla osoby pełniącej funkcję lektora, lektura i modlitewne rozważanie Pisma Świętego ma być zadaniem każdego dnia, dla którego musi się znaleźć czas - mówił dziś bp Piotr Greger 256 ministrantom, których uroczyście pobłogosławił do pełnienia funkcji lektora. Po raz pierwszy taka uroczystość odbyła się w wymiarze diecezjalnym.
Do dzisiaj ceremonie błogosławienia nowych lektorów w diecezji bielsko-żywieckiej odbywały się w poszczególnych dekanatach. Dziś 256 ministrantów - kandydatów do podjęcia tej funkcji w swoich parafiach - a także ich rodzice, rodzeństwo, bliscy, przyjaciele zobaczyli, jak wielu ich jest w parafiach niemal całej diecezji. Podczas Mszy św. z obrzędem ustanowienia lektorów kandydaci zajęli niemal wszystkie miejsca siedzące w ławkach obszernego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.
Uroczystość odbyła się po raz pierwszy w historii Kościoła bielsko-żywieckiego w wymiarze diecezjalnym. Liturgii z ustanowieniem ministrantów słowa Bożego - lektorów - przewodniczył bp Piotr Greger, a wraz z nim Mszę św. koncelebrowali diecezjalni duszpasterze liturgicznej służby ołtarza ks. Przemysław Gawlas i ks. Jakub Kuliński oraz księża-opiekunowie wspólnot ministranckich w parafiach i dekanatach.
Nowi lektorzy z bp. Piotrem Gregerem i diecezjalnymi duszpasterzami LSO - ks. Przemysławem Gawlasem i ks. Jakubem Kulińskim.Obrzęd błogosławieństwa poprzedziła homilia, w której biskup tłumaczył kandydatom, jakie zadania przyjmują na siebie, podejmując się pełnienia funkcji lektora.
- W waszej codzienności ma się spełniać to, co wyśpiewaliśmy w wersecie poprzedzającym odczytanie Ewangelii: "Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył, a na życie rzucił światło przez Ewangelię". Po odpowiednim przygotowaniu, odpowiedzialni za waszą formacją uznali, że jesteście godni przyjęcia błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora - mówił biskup, wyjaśniając, że odpowiedź na pytanie, na czym ma polega ta nowość, znajduje się w tekście modlitwy wypowiadanej nad kandydatami do tej funkcji. To prośby do Boga w trzech istotnych sprawach: aby każdy pełniący funkcję lektora nieustannie rozważał słowo Boże, aby ono go coraz bardziej kształtowało i aby słowo Boże przekazywał wiernym.
Bp Pior Greger przewodniczył uroczystości błogosławienia ministrantów do funkcji lektora.- Waszym zadaniem jest rozważanie słowa Bożego nieustannie - mówił biskup, odnosząc się do pierwszej części modlitwy i tłumaczył, że nieustannie, znaczy: systematycznie, regularnie, codziennie. - Dla osoby pełniącej funkcję lektora, lektura i modlitewne rozważanie Pisma Świętego ma być zadaniem, dla którego musi się znaleźć czas każdego dnia. Jako podpowiedź można przywołać niezawodną praktykę modlitwy tekstem biblijnym w godzinach porannych. Warto wstać odpowiednio wcześniej i wtedy poświęcić czas na spotkanie z Bogiem obecnym w swoim słowie - podpowiedział biskup.
Tłumacząc kolejną część modlitwy, bp Greger zwrócił uwagę: - Lektor ma być człowiekiem całkowicie otwartym na słowo Pana. Do tego konieczne jest uznanie mocy zbawczej tego słowa. Kluczowa rola słuchania Biblii leży w tym, że od tego uzależnione jest szczęście lub nieszczęście człowieka, jego zbawienie lub potępienie. Zanim lektor stanie przy stole słowa Bożego, aby czytać teksty Pisma Świętego, najpierw powinien wytrwale i systematycznie wsłuchiwać się w słowo Boga, ma być pierwszym słuchaczem tego, co Pan Bóg ma nam wszystkim do powiedzenia.
Nowi lektorzy otrzymali krzyże i księgi Pisma Świętego.Mówiąc o zadaniu przekazywania słowa Bożego wiernym, biskup zaznaczył: - Zauważmy, jak ważne to jest zadanie; kiedy czytasz słowo Boże, wszyscy słuchają, nikt ci nie przerywa. Oddajesz swój głos, aby dzięki niemu do ciebie, ale także do całego zgromadzenia dotarło słowo zbawienia. Twoim zadaniem jest również dawać o świadectwo o słowie Bożym. Podczas dyskusji masz obowiązek opowiedzenia się po stronie Bożej prawdy. Nigdy nie wolno ci wyrażać zgody - także milczeniem - na dokonujące się zło. Jest to szczególne zadanie w obliczu trudności mających miejsce w czasie szkolnej katechezy. Lektor ma być pierwszym współpracownikiem nauczyciela religii, wspomagającym jego wysiłek wobec całej klasy.
Bp Piotr Greger i duszpasterze ministrantów wręczyli im krzyże i księgi Pisma Świętego.Jak podkreślił biskup, autentyczne słuchanie słowa Bożego, jego przyjęcie i utożsamienie z treścią sprawia, że lektor staje się prawdomównym głosicielem Chrystusa. - Czytający słowo Boże musi pamiętać, że nie chodzi tylko o sprawności i umiejętności retoryczne - chociaż są to ważne kwestie. Sprawa sięga o wiele głębiej; chodzi o przekazanie tego, co już w nim jest, co on sam sobie przyswoił, czym żyje. Chodzi o to, aby osoby czytające nie były tylko miedzią brzęczącą czy brzmiącymi cymbałami, ale prawdziwymi świadkami, którzy czytane słowo Boże potwierdzają codziennym życiem - zaznaczył bp Greger.
Kandydatów do pełnienia funkcji przedstawił ks. Przemysław Gawlas, a następnie w dialogu z biskupem kandydaci wyrazili swoją wolę pełnienia funkcji lektora. Biskup odmówił nad nimi modlitwę błogosławieństwa, po czym wraz z księżmi opiekunami wręczył im poświęcone krzyże i księgi Pisma Świętego. Wśród 256 nowych lektorów było kilka dziewczynek.
Schola gregoriańska lektorów z parafii św. Józefa na Złotych Łanach z ks. Krzysztofem Kurnikiem na uroczystości ustanowienia nowych lektorów.Uroczystość w kościele zakończyły podziękowania: nowych lektorów dla biskupa za przyjęcie ich do grona ministrantów słowa Bożego, ks. Gawlasa dla wszystkich, którzy w dekanatach przygotowali ministrantów do funkcji lektora, a także biskupa wobec rodziców, budujących klimat życia wiarą w domach, którego rezultatem jest zaangażowanie ich dzieci w życie Kościoła i służbę przy ołtarzu.
W czasie uroczystości śpiewy gregoriańskie wykonała schola lektorów z parafii św. Józefa na os. Złote Łany w Bielsku-Białej pod kierunkiem swojego duszpasterza ks. Krzysztofa Kurnika.
Na koniec lektorzy stanęli do wspólnego zdjęcia, a w budynku kurii diecezjalnej czekał na wszystkich słodki poczęstunek.
Bp Piotr Greger poświęcił krzyże, które otrzymali nowi lektorzy.- Jest radość, jest duma, wielkie dziękczynienie - bo to pierwsze diecezjalne ustanowienie lektorów. Dla nas, diecezjalnej diakonii liturgicznej, to także szczególna radość, ponieważ po raz pierwszy przygotowaliśmy tę uroczystość tu, w parafii NSPJ - mówi Rafał Gamża z diakonii. - Swoją formację kandydaci przeżywali na szczeblu dekanalnym - za to serdecznie dziękujemy księżom odpowiedzialnym za kursy i prowadzącym je. Już dziś jako przedstawiciele diakonii zachęcamy lektorów, by chcieli się włączyć w to dzieło i służyć przy ołtarzu podczas wydarzeń diecezjalnych, którym przewodniczą nasi księża biskupi.
A wszystko o formacji liturgicznej służby ołtarza i diecezjalnej diakonii LSO znajdziecie na jej stronie internetowej - kliknij TUTAJ, redagowanej przez chłopaków z ogromnym zaangażowaniem.