Nowy numer 40/2022 Archiwum

Słowo i pięć palców

Około 3 tys. osób przybyło w niedzielę 7 sierpnia na Trzonkę do Matki Bożej Śnieżnej.

To tu, na Trzonce – Złotej Górce, na terenie parafii w Porąbce, w bukowym lesie stoi kapliczka z obrazem Matki Bożej Śnieżnej, przyciągająca rzesze pielgrzymów na doroczne uroczystości odpustowe.

Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Dariusz Mależyna z Targanic, a przy ołtarzu stanęli także: ks. Zdzisław Grochal, proboszcz z Porąbki, ks. Marcin Mendrzak i ks. Piotr Borowiak. W konfesjonale posługiwał poprzednik ks. Grochala – emerytowany ks. kan. Eugeniusz Nycz.

Nawiązując do przeczytanej Ewangelii i reakcji Jezusa na słowa kobiety: „Błogosławione łono, które Cię nosiło”, który jej odpowiedział: „Owszem, ale przecież błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je”, ks. Dariusz podkreślił, że Maryja była Tą, która wzorcowo zachowywała Boże słowo. Zachęcił także do lektury Biblii metodą pięciu palców, gdzie kciuk oznacza szukanie w danym fragmencie wskazówek dla życia, palec wskazujący – co tekst mówi o grzechu; środkowy – jaka jest główna jego myśl, serdeczny – co mówi o miłości, a mały – czego w nim nie rozumiem.

Ksiądz Mależyna pobłogosławił także okazałą rzeźbę Dobrego Pasterza przed kapliczką.

Jak co roku obecna była oklaskiwana orkiestra z Roczyn. Spotkaniu towarzyszyła pomoc dla Oliwierka z Wadowic, cierpiącego na SMA1. Na terapię genową dla niego potrzeba 10 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy