Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Bielsko-Żywiecki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Historia
    • Biskupi
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
  • GN 19/2026
    GN 19/2026 Dokument:(9708121,Dwie herezje w jednym numerze)
  • GN 18/2026
    GN 18/2026 Dokument:(9695028,Kościół jest analogowy)
  • Historia Kościoła (15) 03/2026
    Historia Kościoła (15) 03/2026 Dokument:(9690225,Leon XIV czyta św. Augustyna Donaldowi Trumpowi. Edytorial nowego numeru „Historii Kościoła”)
  • GN 17/2026
    GN 17/2026 Dokument:(9685120,Zajęcie podwyższonego ryzyka)
bielsko.gosc.pl → Wiadomości z diecezji bielsko-żywieckiej → Legendarne kanapki, bułki i grochówka z Bielan dla pielgrzymów

Legendarne kanapki, bułki i grochówka z Bielan dla pielgrzymów przejdź do galerii

Strażacka grochówka z Bielan była absolutnym hitem tegorocznej gościny.  
Strażacka grochówka z Bielan była absolutnym hitem tegorocznej gościny.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- To co roku wielkie święto w parafii, na które czekamy i my, i bardzo wielu parafian. To oczywiste, że 6 sierpnia tu trzeba być. A kiedy to wypadnie w sobotę to grzech by było nie przyjść! - uśmiechają się gospodynie z parafii św. Macieja w Bielanach.

Urszula Rogólska

|

11 sierpnia 2022 GOSC.PL

dodane 11 sierpnia 2022
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Z Wilamowic, gdzie rozpoczęła się  31. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę - przeczytacie o tym TUTAJ i TUTAJ, pielgrzymi wyruszyli 5,5 km dalej, do sanktuarium Chrystusa Cierpiącego w Bielanach - kolejny postój czekał na nich tutaj, w parafii św. Macieja. Ks. proboszcz Andrzej Zając, który koncelebrował Mszę św. w Wilamowicach, zapytany o przygotowywaną tam gościnę rzucił tylko, żartując: - Nie mi o tym nie wiadomo.

Strażacka grochówka z Bielan była absolutnym hitem tegorocznej gościny - potwierdził sam ks. proboszcz Andrzej Zając.   Strażacka grochówka z Bielan była absolutnym hitem tegorocznej gościny - potwierdził sam ks. proboszcz Andrzej Zając.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Ks. proboszcz Andrzej Zając, który koncelebrował Mszę św. w Wilamowicach, zapytany o przygotowywaną tam gościnę rzucił tylko, żartując: - Nie mi o tym nie wiadomo.

A tam już poprzedniego dnia, w skwarze, panie i panowie z OSP Bielany przyrządzili 240 litrów wybornej grochówki, a od poranka 6 sierpnia gospodynie z KGW w Zasolu Bielańskim i Łękach - niezliczone ilości kanapek, ponad 500 bułek i kilkaset litrów herbaty, kawy, wody i soków.

Ks. Paweł Faruga szczodrze kropił wodą święconą zmokniętych pielgrzymów.   Ks. Paweł Faruga szczodrze kropił wodą święconą zmokniętych pielgrzymów.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Pielgrzymi już solidnie pokropieni przez deszcz, ale i - wodą święcona przez ks. Pawła Farugę - w Bielanach mogli także liczyć na obfity posiłek.

- Nas tu jest tylko kilkanaście, ale nic byśmy nie zrobiły gdyby nie mieszkańcy parafii, którzy co roku, tuż po ogłoszeniach księdza składają ofiary na produkty, z których przygotujemy kanapki - mówią panie z Łęk. - A potem zakupy, ale i każdy przynosi co może. Kupiłyśmy 50 jajek, żółty ser, wędliny, ale ogórki kiszone są naszej domowej roboty, a pomidory dostałyśmy od jednego gospodarza-ogrodnika. Do tego chleb i ciasta, które podarowała nasza piekarnia. Wszyscy pomagają, bo to wyjątkowy dzień dla nas.

Gospodynie z Łęk ze swoimi legendarnymi kanapkami.   Gospodynie z Łęk ze swoimi legendarnymi kanapkami.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Z kolei gospodynie z Zasola Bielańskiego wykorzystały pomysł z ubiegłego roku - przygotowały bułki i każdą zapakowały, by pielgrzymi mogli je także wziąć na drogę.

- Pięćset bułek podarowała nam piekarnia w Wilamowicach - mówi Halina Merta. - A do tego: 9 kg szynki, blok żółtego sera, 20 kostek masła, 4 skrzynki pomidorów i jeszcze 10 kg cukru do 300 litrów herbaty. Sama by nie była w stanie wymyślić ile wszystkiego trzeba do tych 500 bułek, ale jest nas kilkanaście i są panie, które idealnie potrafią zrobić listę zakupów - śmieje się szefowa gospodyń z Zasola.

Bułeczki gospodyń z Zasola Bielańskiego rozchodziły się jak... dosłownie - świeże bułeczki!   Bułeczki gospodyń z Zasola Bielańskiego rozchodziły się jak... dosłownie - świeże bułeczki!
Urszula Rogólska /Foto Gość

Obie grupy gospodyń mówią zgodnie: - To dla nas okazja, żeby się spotkać. Pielgrzymi mówią, że te kanapki, to już obrosły legendą - bo nigdzie na trasie ich nie ma. Zawsze kiedy nas żegnają, pytają o co się mają dla nas modlić za te kanapki, za to wszystko. Oddajemy im więc to, co dla nas ważne: o zgodę w naszych rodzinach, o wiarę w parafii, szczególnie za młode pokolenie, za naszych chorych, o pokój na świecie - szczególnie na Ukrainie.

Gospodynie z Zasola Bielańskiego czekały także z gorącą herbatą.   Gospodynie z Zasola Bielańskiego czekały także z gorącą herbatą.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Panie z Łęk świętują w tym roku 72-lecie koła. - Siedemdziesiątka nam trafiła w czasie pandemii, więc teraz jest ku temu więcej okazji. Byłyśmy już z tej okazji na Jasnej Górze by podziękować Panu Bogu i Maryi i tym bardziej rozumiemy pielgrzymów, jakie to dla nich ważne, żeby tam dotrzeć, by dziękować i prosić o opiekę.

« ‹ 1 › »
Gościna pielgrzymów jasnogórskich w Bielanach - 2022

Foto Gość DODANE 07.08.2022

Gościna pielgrzymów jasnogórskich w Bielanach - 2022

​​Po deszczowej wędrówce z Wilamowic, w sobotę 6 sierpnia, pątnicy 31. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę, na pierwszym postoju zatrzymali się w sanktuarium Chrystusa Cierpiącego w Bielanach. Tu ugościli ich wybornymi kanapkami, ciastami i grochówką miejscowi parafianie z ks. proboszczem Andrzejem Zającem.  
TAGI:
  • BIELANY
  • DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA
  • JASNA GÓRA
  • JASNA GÓRA 2022
  • PIESZA PIELGRZYMKA
  • PIESZA PIELGRZYMKA BIELSKO-ŻYWIECKA
  • PIESZA PIELGRZYMKA BIELSKO-ŻYWIECKA NA JASNĄ GÓRĘ
  • PIESZA PIELGRZYMKA DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ
  • POSTÓJ

Polecane w subskrypcji

  • „Wybieram wiarę, że Jezus zmartwychwstał”. Trzy życia Ayaan Hirsi Ali
    • Kościół
    „Wybieram wiarę, że Jezus zmartwychwstał”. Trzy życia Ayaan Hirsi Ali
    Tomasz Rowiński
  • Szef ukraińskiego IPN-u w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”: Naszym świętym obowiązkiem jest umożliwić godny pochówek ludzi
    • Rozmowa
    Szef ukraińskiego IPN-u w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”: Naszym świętym obowiązkiem jest umożliwić godny pochówek ludzi
    Andrzej Grajewski
  • Bliźniacze drogi. Siostry odnalazły się po 50 latach – na dwóch kontynentach
    • Kościół
    Bliźniacze drogi. Siostry odnalazły się po 50 latach – na dwóch kontynentach
    Agata Puścikowska
  • Śladem uciekiniera. Sztafetą na 300. rocznicę kanonizacji św. Stanisława Kostki
    • Kościół
    Śladem uciekiniera. Sztafetą na 300. rocznicę kanonizacji św. Stanisława Kostki
    Przemysław Kucharczak

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 03/2026
    Historia Kościoła nr 03/2026
  • Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
    Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
  • Gość Extra nr 01/2026
    Gość Extra nr 01/2026 Święty Franciszek. Pierwszy stygmatyk
  • Księga fałszerstw Franka Fałszerza
    Księga fałszerstw Franka Fałszerza
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X