Nowy numer 22/2023 Archiwum

Trzeba pamiętać! I kochać

Wieprzańska wspólnota parafialna nosi wezwanie Wszystkich Świętych, częste w średniowieczu. Wiele mówi ono o imponującej przeszłości tutejszej tradycji wiary, sięgającej XIII wieku.

Najstarsza w dekanacie andrychowskim i wspominana już przez Długosza w jego kronice, zachowuje wiele śladów odległej historii. Tutejsze bractwo Żywego Różańca trwa na modlitwie od niespełna półtora wieku, inne grupy parafialne też mogą pochwalić się długimi dziejami, jednak nie dorównują tej najstarszej, prawdopodobnie sięgającej nawet 1700 roku wspólnocie Bractwa św. Anny. Była ona patronką licznych kiedyś w tej okolicy sukienników, którzy angażowali się w różne działania na rzecz kościoła.

– Sukienników już dzisiaj nie ma, dominuje rolnictwo, ale bractwo wciąż działa, jest aktywne, można liczyć na jego modlitwę. Do dziś w parafii obchodzimy też drugi odpust – ku czci św. Anny. Udało się również przywrócić zwyczaj, który przetrwał w pamięci parafian, by para po zawarciu małżeństwa podchodziła na modlitwę do ołtarza św. Anny, patronki ogniska domowego. Młodzi małżonkowie bardzo chętnie tę tradycję podjęli i dziś to już stały punkt każdego ślubu – mówi ks. kan. Stefan Klajman, proboszcz w Wieprzu.

W tutejszej parafii Wszystkich Świętych spora grupa orędowników jest też obecna w relikwiach. Wystawione przed ołtarzem w kościele podczas listopadowej uroczystości odpustowej i oktawy przypominają o wstawiennictwie świętych z różnych epok. Są tu sprowadzone w ostatnich latach relikwie św. Jana Pawła II czy bł. ks. Władysława Bukowińskiego, ale także relikwie sprzed wieków: św. Stanisława, św. Szczepana, św. Kazimierza, św. Stanisława Kostki. Jest też bardzo stary relikwiarz w postaci trumienki, ale nie zachowały się dokumenty i nie wiadomo, czyje relikwie zawiera. – Marzy nam się, by w relikwiach był wśród nas obecny także św. abp Józef Bilczewski z niedalekich Wilamowic – zaznacza proboszcz.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy