Nowy numer 39/2023 Archiwum

Ekumeniczna Droga Krzyżowa online AD 2022

Ten pomysł zrodził się w ubiegłym roku, gdy z powodu pandemii wspólne ekumeniczne spotkanie modlitewne w Wielkim Poście nie było możliwe. W piątek 8 kwietnia chrześcijanie: katolicy, ewangelicy i prawosławni ponownie zapraszają na Drogę Krzyżową na łączach internetowych.

W poprzednich latach chrześcijanie różnych wyznań - przede wszystkim uczniowie bielskich szkół średnich ze swoimi katechetami - spotykali się na wspólnej modlitwie w czasie Adwentu i Wielkiego Postu. Jedną z inicjatorek tych spotkań jest Krystyna Blachura, katechetka, przedstawicielka sekcji ekumenicznej Klubu Inteligencji Katolickiej św. Józefa w Bielsku-Białej i opiekunka Szkolnego Koła Caritas w LO Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej.

Jak tłumaczy Krystyna Blachura, rozważania poszczególnych stacji tegorocznej Ekumenicznej Drogi Krzyżowej przygotowali katolicy, ewangelicy i prawosławni. Towarzyszyły im słowa z Pierwszego Listu św. Jana: "W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości" (1J 4,18)

Nagrane nabożeństwo jest udostępnione na kanale YouTube od piątku 8 kwietnia - tutaj:

Słowo błogosławieństwa dla uczestników nabożeństwa skierowali biskup Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, biskup Adrian Korczago, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, oraz ks. Marcin Bielawski, reprezentujący prawosławnego biskupa Atanazego.

Szczególną intencją tegorocznej modlitwy będzie wspólna prośba o pokój w Ukrainie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy