Nowy numer 39/2023 Archiwum

Bp Pindel: Wasze serce podpowiada, co mamy czynić

"Spotkanie z obywatelem Ukrainy, płaczącym, że jego bliscy, którzy pozostali w domu rodzinnym, są 50 km od frontu, uświadamia, jak blisko nas jest wojna i jej ofiary" - napisał biskup bielsko-żywiecki w liście do diecezjan na niedzielę 27 lutego br.

O miłosierdzie chrześcijańskie przez modlitwę, jałmużnę i post w sytuacji wojny na Ukrainie apeluje biskup Roman Pindel.

Oto treść komunikatu, odczytywanego w bielsko-żywieckich kościołach w niedzielę 27 lutego:

Moi drodzy,

spotkanie z obywatelem Ukrainy, płaczącym, że jego bliscy, którzy pozostali w domu rodzinnym, są 50 km od frontu, uświadamia, jak blisko nas jest wojna i jej ofiary. Dopełnieniem tego są obrazy z telewizji i Internetu, które oglądacie.

Drodzy Bracia i Siostry, myślę, że nie potrzebuję wiele mówić, a Wasze serce podpowiada, co mamy czynić. Czas na miłosierdzie chrześcijańskie, przez modlitwę, jałmużnę i pokutę, tak bardzo pasujące do Wielkiego Postu.

Módlmy się od zaraz, po Mszy świętej zaś śpiewajmy z przejęciem: "Od powietrza, ognia i wojny…". Podejmijmy post, przynajmniej w Środę Popielcową. Składajmy ofiary dziś (w niedzielę 27 lutego) i w Środę Popielcową dla tych, którzy już przybywają do naszej Ojczyzny jako pierwsze ofiary tej wojny. Choćby w taki sposób przyjmijmy ich, pamiętając o tym, że przecież wielu naszych rodziców i dziadków było uchodźcami, przesiedleńcami czy więźniami w czasie wojny.

Księża pamiętający wrzesień 1939 roku powtarzali, że po żadnych rekolekcjach nie było tyle do spowiedzi jak w dniu wybuchu II wojny światowej. Bardzo proszę Księży o dyspozycyjność w tych dniach, aby mogli obficie szafować Boże miłosierdzie wobec wiernych.

Niech Pan Was błogosławi, chroni i strzeże, ale i obdarza pokojem i ufnością.

Wasz biskup Roman Pindel

Jednocześnie biskup zachęca do włączenia się w działania wspierające ofiary trwającej wojny. Na poniedziałek, 28 lutego pasterz diecezji zapowiedział spotkanie zespołu wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Tworzą go osoby organizujące dotąd stałą pomoc na Ukrainie, w tym księża z naszej diecezji, którzy pracowali na Ukrainie. Osoby te, już podjęły współpracę z Caritas Polska oraz Polskim Czerwonym Krzyżem, a w najbliższych dniach podane zostaną kolejne propozycje wsparcia.

Akcję pomocy ofiarom wojny - koordynują m.in. także Caritas Bielsko-Żywiecka i PCK - m.in. w Bielsku-Białej i Żywcu, a także wiele parafii diecezji, gdzie można przynosić potrzebne artykuły, żywność i deklarować gotowość innej formy wsparcia. O tym przeczytacie także TUTAJ.

Tegoroczna jałmużna wielkopostna księży posługujących w diecezji bielsko-żywieckiej będzie przeznaczona na akcję pomocową dla uchodźców z Ukrainy.

Z kolei w Środę Popielcową, poprzez transmisję w mediach społecznościowych diecezji – na Facebooku i YouTube będzie można dołączyć do modlitwy różańcowej z biskupem Romanem.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast