Bielsko-Żywiecki

Zespół Ahawa świętuje swoje pięciolecie

W grudniu ubiegłego roku minęło pięć lat od pierwszej próby zespołu Ahawa, tworzonego przez muzyków ze Śląska Cieszyńskiego. 26 lutego 2017 r. zagrali pierwszy koncert. W niedzielę 23 stycznia będzie można kolędować z nimi w skoczowskim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a niebawem także posłuchać ich drugiej płyty.

Zaczęło się w 2016 r. od Eweliny Knopek - wówczas uczennicy II LO im. M. Kopernika w Cieszynie. To właśnie wtedy, 12 grudnia, z grupą przyjaciół stworzyła zespół muzyczny Ahawa - co z hebrajskiego znaczy "miłość". 26 lutego 2017 r. zagrali pierwszy koncert, a niebawem powstała ich płyta: "W ramionach Miłosiernego Ojca", z nagraniami sześciu autorskich utworów. Bo miłosierdzie Boże stało się dla Eweliny źródłem inspiracji.

Od 2019 r. Ahawa występuje w składzie: Ewelina Knopek - wokalistka, Wiktoria Krótki - skrzypaczka i wokalistka, Michał Malinowski - cajonista, Bartłomiej Kołacz - gitarzysta i Jan Probosz - pianista. Wszyscy są związani ze Śląskiem Cieszyńskim. I choć studia i praca rozrzuciły ich po całej Polsce, wciąż wracają tutaj, gdzie zrodziła się ich pasja tworzenia muzyki na chwałę Bożą.

Koncertowali w wielu parafiach diecezji i na scenach muzyki chrześcijańskiej w różnych miejscach Polski. Zaśpiewali także w skoczowskim widowisku "Światłe oczy serca - Jana Sarkandra droga do świętości".

- Z okazji 5. urodzin postanowiliśmy wydać drugą płytę i podzielić się tym, co - jak się nam wydaje - w dzisiejszych czasach jest nam potrzebne szczególnie - nadzieją, którą pokładamy w miłosiernym Bogu - mówi Ewelina. - Na płycie znajdzie się kolejnych sześć piosenek (niektóre już prezentowaliśmy w sieci, ale przygotowaliśmy ich nowe aranżacje), w których pokazujemy drogę od pustki, przez poszukiwania do doświadczenia, że Bóg jest i kocha każdego, bez względu na wszystko.

Żeby wydać płytę, muzycy poprosili o pomoc na portalu zrzutka.pl - zbiórka: AHAWA - płyta. Zebrali już ponad połowę z potrzebnych 5 tys. zł, które przeznaczą na opłacenie studia nagrań i wytłoczenie płyt. Zbiórka zakończy się 26 lutego.

W niedzielę 23 stycznia zapraszają na wspólne kolędowanie i koncert piosenek świątecznych, który zaprezentują po Mszy św. o 11 skoczowskim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Na swój urodzinowy koncert zapraszają z kolei 19 lutego o 19 do Cieszyńskiego Domu Narodowego, natomiast premiera nowej płyty odbędzie się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia - 24 kwietnia.

« 1 »