Pierwszym zaskoczeniem było odkrycie pod kilkoma warstwami przemalowań pierwotnego wizerunku Matki Bożej Czanieckiej. Dokonano tego w 2016 r. dzięki zdjęciom rentgenowskim. Po pracach konserwatorskich gołym okiem gotycką Madonnę mogli już podziwiać wszyscy, gdy obraz powrócił do świątyni. Był nie tylko znacznie starszy, niż uważano, ale też różnił się wyglądem. Nie tylko jednak obraz z Czańca okazał się inny, niż się dotąd wydawało…
Jako proboszcz czanieckiej parafii ks. Wiesław Ostrowski witał licznych gości zorganizowanego 16 października sympozjum poświęconego dziejom tej parafii i miejscowości. Była to zarazem uroczysta promocja pierwszej monografii Czańca i tutejszej wspólnoty parafialnej. Opracowanie i publikacja monografii wpisały się w przypadającą w tym roku setną rocznicę rozpoczęcia budowy obecnego czanieckiego kościoła.
W gronie prelegentów znaleźli się historycy i pasjonaci badania przeszłości: prof. dr hab. Stanisław Sroka, dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Andrzej Marzec (UJ), dr Piotr Kołpak (Uniwersytet Papieski JPII w Krakowie), dr Marta Tylza-Janosz, ks. dr Szymon Tracz (UP JPII), ks. Dariusz Mależyna. Wśród słuchaczy byli parafianie i liczni goście: przedstawiciele parafii dekanatu międzybrodzkiego, władz samorządowych gminy i powiatu. Przybyli też dawni czanieccy duszpasterze, na czele z ks. prał. Stanisławem Śmietaną, poprzednim proboszczem. Sympozjum poprowadziła Barbara Gacek, a przed uczestnikami wystąpił zespół regionalny Porąbczanie.
Zaczęło się od obrazu
Wiosną 2016 r. pojawiła się ta pierwsza niezwykła informacja, że podczas konserwacji wizerunku MB Czanieckiej odkryto, zachowany pod kilkoma warstwami farby, pierwszy oryginalny obraz. Obejmujący parafię w sierpniu tego samego roku, ks. Ostrowski wraz z parafianami musiał podjąć decyzję, jak ma wyglądać dalsza renowacja, której obraz pilnie wymagał, bo deski, na których został namalowany, trzeba było zabezpieczyć przed postępującymi zniszczeniami i dalszą deformacją.
– Po konsultacjach ze specjalistami z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, z ks. dr. Szymonem Traczem, diecezjalnym konserwatorem zabytków sakralnych, z bp. Romanem Pindlem i radą parafialną z Czańca podjęliśmy decyzję o zabezpieczeniu obrazu i zachowaniu jego najstarszej postaci – wspominał ks. Ostrowski.
Prace renowacyjne prowadziły dr Małgorzata Nowalińska i dr Anna Sękowska.
Odsłonięty stary obraz, przedstawiający postać Matki Bożej z Dzieciątkiem, znacznie różniący się od późniejszych kolejnych przemalowań, wrócił do parafii w kwietniu 2018 r.
Historię wizerunku, który jako jeden z nielicznych z tamtego okresu zachował się w całości, przedstawił w czasie sympozjum ks. dr Tracz, prezentując najważniejsze różnice w ujęciu Maryi i Dzieciątka, a także teologiczną interpretację cennego gotyckiego wyobrażenia. Dotychczas przyjmowało się, że obraz MB Czanieckiej pochodzi z II połowy XVI wieku. Po odsłonięciu oryginalnej warstwy okazało się, że jest datowany na II połowę XV wieku, a więc jest o 100 lat starszy, niż przypuszczano.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się