Bez względu na pogodę, od prawie 70 lat, co roku kapliczka Matki Bożej Śnieżnej na Trzonce - Złotej Górce - na terenie parafii Narodzenia NMP w Porąbce gromadzi w pierwszą niedzielę sierpnia rzesze wiernych. Nie inaczej było 1 sierpnia.
Co roku różnymi drogami do kaplicy na Trzonkę zmierzają pielgrzymi z najbliższych okolic - Porąbki, Targanic i Czańca, tych trochę dalszych, ale i wielu z odległych części diecezji bielsko-żywieckiej i diecezji sąsiednich.
W deszczowe południe 1 sierpnia Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. Ryszard Matuszek, proboszcz z Roczyn, obchodzący w tym roku 40. rocznicę świeceń kapłańskich, a liturgię koncelebrowali duszpasterze z parafii w Porąbce, na terenie której znajduje się kapliczka: ks. proboszcz Zdzisław Grochal, ks. wikary Andrzej Bojda oraz ks. Grzegorz Piekiełko pochodzący z Porąbki i ks. Tomasz Mikołajek pochodzący z Zagórnika. Nie zabrakło także ks. Eugeniusza Nycza, emerytowanego proboszcza z Porąbki, który posługiwał w konfesjonale.
Pielgrzymi na Trzonce podczas uroczystości odpustowej.Ze swoim sztandarami przybyli żywieccy górale ze Związku Podhalan i członkowie PTTK "Limba" z Andrychowa. A o stronę muzyczną zadbała już tradycyjnie orkiestra z Roczyn i - po raz pierwszy - Kapela ze Straconki. W straceńskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia pracuje ks. Piekiełko i to dzięki niemu góralscy muzycy trafili na Trzonkę.
Obecni modlili się szczególnie za wszystkich pielgrzymów i turystów, a także za zmarłego Edwarda Jurczaka, którego rodzina od lat troszczy się o kapliczkę i jej obejście. W tym roku w przygotowaniu obejścia kapliczki wsparł ich także Krzysztof Pardela.
Mali, dzielni pielgrzymi na Trzonce.W kazaniu ks. Matuszek przypomniał, że Matka Boża Śnieżna zwana jest także Matką Pocieszenia, Tą, która przynosi na ziemię łaski samego Boga.
- Kiedy Maryja rozsyła łaski w symbolu śniegu, który spada na ziemię, to sam Bóg rozsiewa swoje łaski, byśmy je przyjmowali, otwierając się na to, co On nam chce ofiarować - mówił ks. Matuszek. - Żyjemy w cywilizacji śmierci, świat zmierza ku śmierci poprzez niebezpieczne ideologie, które się zrodziły, a które sprowadzają człowieka do przedmiotu. Natomiast Bóg chce traktować nas bardzo podmiotowo. Bo każdy z nas jest niepowtarzalny. On chce, byśmy głosili Go życiem, które otrzymujemy od Niego, byśmy byli otwarci na życie Boże, to, które każdy z nas posiada - duchowe i cielesne.
Pielgrzymi na Trzonce podczas uroczystości odpustowej.Jubilat zachęcił, by - wpatrując się w Matkę Najświętszą, która wyprasza Boże dary - prosić Ją o Boże błogosławieństwo, także w przyjmowaniu tego, co jest trudne.
- Niech nie zabraknie nigdy łaski dla każdego z nas, ale i opieki Maryi, byśmy mogli wiernie iść przez życie i budować ten świat naprawdę wielkim, takim, w którym każdy z nas będzie się czuł bezpiecznie, dobrze i znajdzie w nim swoje miejsce. Bo jeżeli przyjmiemy Boże życie, to będziemy się później dzielili tym życiem z innymi - dodał ks. Matuszek.
W samo południe 1 sierpnia Msza św. zgromadziła wiernych przy kaplicy Matki Bożej Śnieżnej na Trzonce.Kapliczka na Trzonce to miejsce ważne także ze względu na historię, szczególnie czas II wojny światowej. Tu znajdował się punkt kontaktowy oddziałów "Garbnik" i "Sosienki". Także tu przyprowadzano więźniów zbiegłych z Auschwitz, którym pomagali partyzanci. I właśnie Matce Bożej stacjonujący w okolicy partyzanci przypisywali opiekę i cudowne ocalenie przed śmiercią z rąk hitlerowców, kiedy ci dowiedzieli się o tym miejscu.
Orkiestra z Roczyn zawsze towarzyszy pielgrzymom i turystom na Trzonce.Tradycja odpustów na Trzonce zrodziła się w latach 50. XX w., kiedy proboszcz z Czańca ks. Jan Stachańczyk odprawił tu pierwszą Mszę św. W 1959 r. krakowska kuria przekazała Trzonkę w administrację parafii w Porąbce. Kontynuowali ją proboszczowie z Porąbki - ks. prał. Józef Strączek i ks. kan. Eugeniusz Nycz, a obecnie ks. Zdzisław Grochal.
Na zakończenie uroczystości ks. Grochal zaprosił wszystkich na comiesięczną Drogę Krzyżową na Trzonkę, która wyrusza w ostatni piątek miesiąca z Bukowca, a także już na przyszłoroczne świętowanie, zaplanowane na niedzielę 7 sierpnia.