Choć wezwanie św. Jana Chrzciciela, patrona sołectwa Sułkowice, nosi kościół w sąsiedniej Bolęcinie, także dla parafian z Łęgu uroczystość jego narodzin jest wyjątkowym dniem.
Wponiedziałek 24 czerwca 1996 r., w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, bp Tadeusz Rakoczy erygował parafię Miłosierdzia Bożego w Sułkowicach-Łęgu koło Andrychowa, mianując ks. Stanisława Skrzypca jej proboszczem.
Dokładnie 25 lat później, 24 czerwca br., mieszkańcy Łęgu i Targanic Dolnych świętowali srebrny jubileusz powstania swojej wspólnoty. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Greger, a przy ołtarzu stanęli także: ks. proboszcz Stanisław Skrzypiec, ks. prałat Stanisław Czernik – dziekan andrychowski, ks. Dariusz Mależyna – proboszcz z Targanic i pochodzący stąd ks. Tadeusz Talik TChr. Z pocztami sztandarowymi przyszli przedstawiciele wspólnot parafii, młodzieży, strażaków i górników.
To niejedyna okazja do świętowania. – Wydarzenia sprzed ćwierćwiecza mają silne korzenie, które pozwoliły na to, aby wiara mieszkańców miała sprzyjające warunki rozwoju – mówił w homilii biskup. – Mija 60 lat, odkąd staraniem proboszcza parafii św. Macieja w Andrychowie wynajęto lokal u pana Józefa Łysonia na prowadzenie zajęć katechetycznych. 20 lat później, w roku 1981, po wizytacji kanonicznej parafii andrychowskiej pojawiła się myśl o budowie kościoła w Sułkowicach-Łęgu, a pani Bronisława Curzydło zapisała część swoich gruntów na ten cel ks. Stanisławowi Sikorze. 24 czerwca 1991 r. (30 lat temu) bp Kazimierz Górny poświęcił krzyż oraz plac pod budowę nowego kościoła. A w październiku będzie okazja świętowania 20. rocznicy poświęcenia tej świątyni. Jak to się stało, że parafii patronuje Miłosierdzie Boże? Wyjaśnił to ks. wikary Grzegorz Kierpiec. – Pochodząca stąd emigrantka amerykańska chciała przekazać rodzinnej miejscowości obraz Jezusa Miłosiernego. Umieszczono go w dolnym kościele, który wówczas służył już wiernym za miejsce modlitwy. Ten dar zainspirował parafian i ks. Skrzypca, by parafię oddać Miłosierdziu Bożemu pod opiekę. Pomysł przyjęto z takim entuzjazmem, że nawet jednej z ulic nadano imię bł. s. Faustyny Kowalskiej – na kilka lat przed jej kanonizacją. Nazwy nie zmieniono, pozostawiając ją jako pamiątkę historii. Wizerunek Jezusa znajduje się w głównej części ołtarza, a po obu jego stronach ustawiono figury Matki Bożej i św. Jana Chrzciciela.
Dziś kolejne pokolenia dziękują za ich trud budowy kościoła i wspólnoty. – Chcemy tworzyć parafię żywą, której relacje budowane są na Dekalogu, Ewangelii i przesłaniu o miłosierdziu Bożym – mówili 24 czerwca przedstawiciele parafian.
A dowodem na to, że parafia żyje, jest zaangażowanie w jej codzienność strażaków, gospodyń, górników, samorządowców oraz wspólnot. Wśród nich są: oaza młodzieżowa, Oaza Dzieci Bożych, liczna Służba Liturgiczna Ołtarza, krąg biblijny, grupa charytatywna i modląca się o powołania Grupa św. Anny.
– Skoro jesteśmy na urodzinach, podwójnych urodzinach: św. Jana Chrzciciela i tej parafii, to przynosimy ze sobą prezent. Jest to nasze dziękczynienie Bogu za to wszystko, co się dokonało – zauważył bp Greger. – To jest bogaty czas uczenia się sztuki życia na wzór św. Jana Chrzciciela. To niezwykły rozdział historii tutejszych mieszkańców, którzy w blasku tajemnicy Miłosierdzia Bożego nadal podejmują wysiłki mające na celu kształtowanie w sobie postawy duchowej potęgi, starania się o harmonię słowa i życia oraz realizacji swojego powołania w duchu bezinteresowności, mając zawsze na uwadze dobro drugiego człowieka – dodał.
Okiem proboszcza
Ks. kan. Stanisław Skrzypiec, w parafii od 1991 r. (proboszcz od 1996 r.) – Jubileusz to zawsze czas dziękczynienia. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, zwłaszcza tym, którzy wspierali budowę kościoła i nadal się o niego troszczą, tym, którym na sercu leży duchowe dobro parafii, na pierwszym miejscu chciałbym jednak podziękować śp. pani Bronisławie Curzydło. Jej jesteśmy winni naszą szczególną wdzięczność i modlitwę. Dziękuję także Penitencjarii Apostolskiej za dar łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, udzieloną parafianom i wiernym nawiedzającym nasz kościół od 11 kwietnia br. do 24 kwietnia 2022 r. Zapraszam do nas i do skorzystania z tego wyjątkowego przywileju.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się