Nowy numer 32/2022 Archiwum

Przy studni ks. Władysława

– Po trudnej górskiej drodze wchodzisz do schroniska. Jest przyjaźnie, gwarno, ciepła herbata, gitara, nieznajomi stają się znajomymi, ktoś wchodzi, wychodzi… Tu się tak poczuliśmy – mówi Anita Tyrybon, a jej mąż dodaje: – W schronisku wrzątek był za darmo. Tu możesz brać darmo Ducha Świętego – ile tylko chcesz, ale musisz się potrudzić.

Gdyby jakieś 10 lat temu ktoś powiedział Ewie i Henrykowi Rajdom, że księdzu Janowi Nowakowi i grupie zapaleńców, wśród których byli, uda się wybudować dom błogosławionemu i to na miejscu rudery w centrum Zagórnika, postukaliby się w głowę.

Gdyby Anicie i Krzysztofowi Tyrybonom, byłej parze diecezjalnej Oazy Rodzin, powiedziano, że tu znajdą duchową ostoję i odkryją prekursora Domowego Kościoła lat 50. XX wieku – też by nie uwierzyli.

Gdyby Katarzyna i Alfred Gibasowie oraz Alina i Paweł Marczyńscy usłyszeli, że kurs „Alfa”, to początek ich wielkiej przygody z ewangelizacją – tylko by się uśmiechnęli, a gdyby Pawłowi ktoś wtedy powiedział, że zostanie prezesem Stowarzyszenia „Ocalenie” zrzeszającego ponad 700 członków na wszystkich kontynentach – w najlepszym wypadku popatrzyłby z politowaniem…

Być jak on

Ewa i Henryk, Alina i Paweł, Anita i Krzysztof oraz Katarzyna i Alfred nie przypuszczali, że ich ścieżki tak mocno zwiążą mały Zagórnik niedaleko Andrychowa oraz bł. ks. Władysław Bukowiński – heroiczny apostoł Kazachstanu, i ks. Jan Nowak, zagórnicki rodak, który przygotowywał mu drogę do beatyfikacji (2006–2016) i zainicjował budowę domu, którego ks. Władysław za życia ziemskiego nigdy nie miał.

Błogosławiony ks. Władysław mawiał: „Zawsze byłem i dotąd jestem właściwym człowiekiem na właściwym miejscu”. Dla nich wszystkich Centrum ks. W. Bukowińskiego w Zagórniku stało się najwłaściwszym miejscem, w jakie mogli trafić. Dziś tworzą Stowarzyszenie „Ocalenie”, które nie tylko dba o dziedzictwo, pamięć i kult pochowanego w Karagandzie bł. ks. Władysława, ale pragną być tacy jak on – iść z Jezusem wszędzie, bez względu na przeszkody.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama